Ministr spravedlnosti Sessions čelil v minulosti výzvám demokratických poslanců Kongresu, aby odstoupil proto, že se loni během volební kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Senátu vadí, že je při bezpečnostní prověrce před nástupem do funkce o této skutečnosti neinformoval.

Jeff Sessions napsal senátorovi Richardu Shelbymu, že výbor pro tajné služby je "tím nejpatřičnějším místem", kde může reagovat na otázky, které vyplynuly z Comeyho vystoupení. Zatím není jasné, zda Sessions vystoupí před výborem veřejně jako Comey nebo za zavřenými dveřmi.

Exředitel FBI Comey označil za příčinu svého překvapivého odvolání z funkce snahu prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb. Comey také uvedl, že po něm Trump chtěl zastavit vyšetřování bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho kontroverzním ruským vazbám. Donald Trump jeho tvrzené odmítá. Naopak tvrdí, že Comey řadou výroků potvrdil, že on nelže. Prezident řekl, že je také ochotný předstoupit před senátní výbor.

Ministerstvo spravedlnosti hraje významnou roli při vyšetřování možného vlivu Ruska na loňské prezidentské volby v USA. Jmenovalo bývalého šéfa FBI Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem této kauzy s rozsáhlými pravomocemi, včetně výslechu prezidenta Trumpa. Jeff Sessions se účasti na vyšetřování dobrovolně zřekl, protože jako spolupracovník Trumpova volebního štábu by byl vystaven střetu zájmů.