Miliardář se sešel s izraelským ministrem vnitra, který mu předal jeho nový pas. Jeho britské pracovní vízum totiž propadlo. Informoval o tom list The Jerusalem Post.

Zdroje blízké Abramovičovi ale popřely, že by rozený Žid plánoval aliju (židovský termín pro odchod do Palestiny a Izraele, pozn. red.). „Je velmi oddaný Izraeli. Má zde rodinné vazby a obchodní i charitativní aktivity,“ uvedl zdroj. 

„Jeho žádost o vízum nebyla odmítnuta, vízum nebylo zrušeno. Jediné, co se stalo je to, že žádost byla zdržena. Požadavek se nyní vyřizuje jako nová žádost,“ dodal.

Ruský oligarcha je s majetkem v hodnotě 9,3 miliardy liber třináctým nejbohatším člověkem ve Velké Británii. Právě chybějící vízum mu znemožnilo sledovat před dvěma týdny vítězství svého klubu v Anglickém poháru.

Britská média spekulovala, že zdržování jeho žádosti je daní za napjaté vztahy mezi Británií a Ruskem kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie nervovým plynem novičok v britském Salisbury. Rusko účast na pokusu o atentát odmítlo.

V reakci na obvinění z atentátu, země po celém světě vypověděly desítky ruských diplomatů, na což Moskva zareagovala stejným krokem. V případě Velké Británie Rusko pozastavilo aktivity organizace British Council, která podporuje kulturní programy mezi oběma zeměmi a uzavřelo britský generální konzulát v Petrohradě.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson také v březnu řekl, že na zkorumpované Rusy, kteří získali bohatství díky svým vztahům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, by se mohla v odplatě za útok na Sergeje Skripala zaměřit britská policie.

Abramovič do Izraele jezdil řadu let. Nedávno jej také ocenila Federace židovských komunit v Rusku za jeho příspěvky židovské komunitě.