Šestasedmdesátiletý Polanski byl na základě amerického zatykače zadržen ve Švýcarsku loni, když tam přijel na filmový festival. Teď je v domácím vězení. V únoru švýcarské úřady prohlásily, že se k americké žádosti o jeho vydání nevysloví, dokud americké soudy definitivně nerozhodnou o jeho případném souzení v nepřítomnosti. Páteční výrok kalifornského soudu zvyšuje pravděpodobnost, že Polanski bude do USA vydán.

42 dní ve vězení

"Člověk má pocit, že je tu přání vidět ho přijíždět v poutech. Pro to, aby byl vydán, není vůbec žádný důvod," řekl ve francouzském rozhlasu režisérův francouzský advokát Hervé Témime. Polanski styk s nezletilou ve své době přiznal a strávil 42 dní ve vězení. V roce 1978 z USA uprchl. Témime prohlásil, že rozhodnutí amerického soudu je nespravedlivé.

"Dnes je na švýcarských úřadech, aby bez ohledu na poprask a na nepřípustné tlaky špatně informovaného veřejného mínění řekly pravdu a jednou provždy vrátily Romanu Polanskému svobodu," řekl.

"Lžou"

Podle něho je dnes prokázáno, že jediný trest, který Polanski v USA dostal, bylo oněch 42 dnů vězení, a pokud uprchl, bylo to prý proto, že americký soudce se chystal neuznat dohodu mezi stranami (tedy Polanským a poškozenou), kterou přitom americké zákony povolují. "Roman Polanski si odpykal svůj trest. Americká žádost o vydání, která tvrdí opak, je lživá," prohlásil.

Polanského podpořily četné osobnosti kulturního světa, ale ozvala se i řada hlasů, že jeho postavení umělce ho nestaví nad zákon.
Jeho někdejší problematická sexuální partnerka, dnes šestačtyřicetiletá žena, žádala, aby americké soudy od procesu upustily. To kalifornský soud odmítl. Polanski se v mládí proslavil filmem Nůž ve vodě, který natočil ještě v rodném Polsku, a později, po odchodu na Západ, si získal světovou proslulost snímky jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko a Pianista.