Soudce svým rozhodnutím umožnil konzervativní neziskové organizaci Judicial Watch, která proti Clintonové v případě vystupuje, aby exministryni poslala otázky, které má zodpovědět. Judicial Watch na to má čas do 14. října. Politička pak bude mít třicetidenní lhůtu na odpovědi.

Prezidentské volby se přitom konají 8. listopadu, takže když se bude Judicial Watch s dotazy loudat, mohla by Clintonová teoreticky poskytnout přísežnou výpověď až po volbách.

Výslech úředníka

Judicial Watch také může vyslechnout někdejšího vysokého úředníka ministerstva zahraničí Johna Bentela, který varoval své dva podřízené, aby nezpochybňovali e-mailovou praxi Clintonové. Bentel, který už je v důchodu, dosud prostřednictvím svého právníka jakékoli vyjádření odmítal. Nyní bude vypovídat pod přísahou 31. října.

„Jde jen o další žalobu, která má poškodit kampaň Hillary Clintonové," konstatoval mluvčí Clintonové Brian Fallon. Dodal, že Judicial Watch je pravicová organizace, která na Clintonovy útočí od 90. let.

Skandál se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou schránku elektronické pošty. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci. Clintonová prý předala úřadu 55.000 stránek úředních emailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kauzu s elektronickou poštou odložil, přestože Clintonovou za „krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizoval: vyšetřovatelé dospěli k názoru, že nespáchala žádný zločin.