Další voják aliance byl zabit a dva zraněni při přestřelce rovněž v jižním Afghánistánu s ozbrojenci radikálního hnutí Taliban. Bilance sedmi mrtvých v řadách NATO je jednou z nejvyšších za dobu trvání mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) v Afghánistánu.

NATO nezveřejnilo národnost zabitých vojáků, ani neupřesnilo, ve které provincii se incidenty odehrály, protože to by mohlo napovědět, z jaké země mrtví byli.

V Afghánistánu v rámci mise ISAF působí také několik desítek českých vojáků. Například v Kábulu se vojáci podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení či na ostraze mezinárodního letiště. Kromě Kábulu působí Češi i na severu Afghánistánu u města Fajzábád v hornaté provincii Badachšán.

Asi 5000 příslušníků NATO a afghánských vojáků se účastní velké ofenzivy s označením Operace Achilles v provincii Hílmand. Na jihu Afghánistánu jsou rozmístěni především britští a kanadští příslušníci NATO.

Provincie Hílmand je střediskem pěstitelů opia, ale spolu se sousední provincií Kandahár také jednou z hlavních bašt hnutí Taliban. Toto bývalé vládní hnutí bylo svrženo v roce 2001 při americké invazi.

Loni nicméně vzplály dosud nejkrvavější boje mezi koaličními jednotkami a ozbrojenci Talibanu, kteří hrozí pokračujícími boji i v letošním roce. Afghánští ozbrojenci v neděli podle tiskových agentur zabili v jižní části země tlumočníka uneseného italského novináře Daniela Mastrogiacoma. Ten byl propuštěn 19. března výměnou za pět ozbrojenců hnutí Taliban.

Údajný mluvčí hnutí Taliban Šahabuddín Atal oznámil, že Adžmal Naškbandí - tlumočník a nezávislý novinář, který byl spolu s Italem unesen v provincii Hílmand 5. března - byl sťat. Afghánské zpravodajské služby tuto informaci ve večerních hodinách potvrdily. Taliban požadoval za propuštění Naškbandího svobodu dvou svých velitelů.

"Vláda na naše požadavky nereagovala, a tak jsme dnes Adžmala sťali v okrese Garmsír v provincii Hílmand," uvedl Atal. "Když jsme žádali výměnu za propuštění italského novináře, vláda to udělala. Ale na afghánském novináři jí nezáleží," dodal.

Výměnu vězňů za propuštění Mastrogiacoma ostře kritizovali jak afghánští zákonodárci, tak cizinci pracující v Afghánistánu. Podle nich tento krok bude pobídkou pro nové únosy. Prezident Hamíd Karzáí ale v pátek výměnu hájil s odůvodněním, že tento případ ohrožoval vládu italského premiéra Roamana Prodiho. Další výměny vězňů za unesené ale Karzáí vyloučil.

Taliban tvrdí, že unesl dva francouzské zaměstnance humanitární skupiny Terre d'Enfance (Země dětství) a jejich tři afghánské spolupracovníky. Pětice zmizela minulý týden v provincii Nimrúz na jihozápadě Afghánistánu.