Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve svém prohlášení uvedla, že je povzbuzena vysokým počtem voličů, kteří hlasovali v sobotu, z nichž mnozí museli čekat ve dlouhých frontách kvůli technickým a organizačním problémům.

„Ti oprávnění voliči, kteří nemohli hlasovat kvůli technickým problémům, si zaslouží právo volit,“ píše se v prohlášení. Nedělní prodloužení voleb se týká 401 volebních místností, pro které bylo vyčleněno dalších 500 úředníků.

Mnoho nezávislých volebních pozorovatelů, kteří jsou považováni za důležitou kontrolu regulérnosti voleb, se zdráhalo pracovat, protože se obávalo útoků Tálibánu.

Během soboty bylo hlášeno více než 120 útoků pomocí ručních granátů a improvizovaných výbušných zařízení po celé zemi, při kterých bylo mnoho lidí zabito a zraněno. Při jednom incidentu na severu metropole Kábul zabil sebevražedný útočník 15 lidí. Přesto však násilí nebylo tak rozsáhlé, jak se úřady obávaly.

Útoky nicméně pokračují i v neděli. Po explozi bomby na kraji silnice ve východní provincii Nangarhár zemřelo nejméně 11 civilistů, včetně šesti dětí. Agentura DPA s odvoláním na vládního mluvčího napsala, že k explozi došlo, když na bombu najel minibus. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Test na prezidentské volby se nevydařil

Parlamentní volby jsou považovány za test před důležitějšími prezidentskými volbami příští rok. Byly však poznamenány chaotickými přípravami, obviněními z podvádění a výhrůžkami násilí.

Bylo zaregistrováno téměř devět milionů voličů, ale mnoho z nich, podle odhadů polovina a více, bylo zaznamenáno podvodně. V hlavním městě Kábulu hlasoval více než milion lidí, ale volební účast v provinciích byla velice nízká.