"Televize by se měly vyvarovat vysílání telenovel a seriálů, ve kterých hrají ženy," stojí v ministerském dokumentu. Ohledně požadavku na nošení šátku v případě novinářek není jasné, zda se jedná o jednoduchý typ, který ženy vystupující v televizi už běžně nosí, nebo zda by měly zvolit ještě více zahalující pokrývku hlavy.

Maková pole v Afghánistánu
Uprostřed makových polí: Kvůli Tálibánu vzrostou ceny heroinu

Úřad také televize vyzval, aby nevysílaly pořady "v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami“ a také ty, které urážejí náboženství nebo "ukazují proroka a jeho společníky“.

Obávaná instituce 

Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti, odpovědné za zajištění každodenního respektování islámských hodnot, bylo v době první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 obávanou institucí. Tálibán tehdy zakázal televizi, filmy a všechny formy zábavy považované za nemorální.

Lidé přistižení při sledování televize bývali potrestáni a jejich přístroje zničeny. Vlastnictví videorekordéru se trestalo veřejným bičováním. Někdy byly dokonce k vidění televize visící na pouličním osvětlení, píše AFP.

V Tálibánem ovládaném Afghánistánu přibývá rodin, které trpí hladem. Peníze na jídlo a základní potřeby proto stále více z nich získává provdáním nezletilých dcer.
Devítileté děvče provdali za 55letého muže. Afghánské rodiny to dělají z hladu

Když se Tálibán, svržený roku 2001, letos v srpnu vrátil k moci, našel mediální krajinu po 20 letech podpory Západu pozměněnou, píše AFP. Během těchto dvou desetiletí se objevily desítky soukromých rozhlasových stanic a televizních kanálů. Ženám, které za Tálibánu nesměly pracovat nebo studovat, nabídly spoustu příležitostí.

Dnes se Tálibán snaží ukazovat umírněnější tvář, stále ale mnoha ženám zaměstnaným ve veřejných službách neumožnil vrátit se do práce.