Afghánskou provincii Herát zasáhlo v sobotu několikanásobné zemětřesení. Podle americké geologické služby USGS mělo jedno z nich sílu až 6,3 stupně. Otřesy byly cítit i v sousedním Íránu. Místní obyvatelé podle agentur hovořili o desítkách otřesů.

Mluvčí ministerstva pro katastrofy agentuře Reuters zaslal zprávu, že počet mrtvých stoupl na 2445 osob, ale počet raněných byl přezkoumán a je jich „více než 2000“. Dříve hovořil o 9240 raněných.

Zemětřesení na západě Afghánistánu, 7. října 2023
Západ Afghánistánu zasáhlo zemětřesení. Počet obětí překročil 300, míní OSN

Poškozených nebo zničených bylo 1329 domů. Mluvčí ministerstva informací a kultury agentuře AP řekl, že zničeno bylo asi šest vesnic, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byly zničeny nebo částečně poškozeny domy v nejméně 12 obcích provincie Herát.

Nefunkční telefonní spojení 

V Herátu po zemětřesení vypadlo telefonní spojení, což ztěžuje získání podrobných informací z postižených oblastí, upozornila AP. Videa na sociálních sítích ukazují stovky lidí v ulicích před jejich domy a úřady ve městě Herát.

Vládnoucí hnutí Tálibán vyzvalo místní organizace, aby co nejdříve dorazily do oblastí postižených zemětřesením a pomohly odvézt zraněné do nemocnice, poskytly přístřeší lidem bez domova a doručily potraviny těm, kteří přežili. Bezpečnostní složky by měly využít všechny své zdroje k záchraně lidí uvězněných pod troskami.

Ilustrační snímek
Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení. Možná bylo nejsilnější za 80 let

Herát je považován za kulturní metropoli Afghánistánu. V provincii podle údajů Světové banky žije 1,9 milionu obyvatel.

V oblasti se stýkají arabská, indická a euroasijská zemská deska a dochází zde k silným zemětřesením opakovaně. V červnu 2022 zasáhlo zemětřesení hornatou oblast na východě země a zahynulo při něm nejméně 1000 lidí a zhruba 1500 bylo zraněno. Stalo se tak nejsmrtelnějším zemětřesením v zemi za posledních 20 let.