Rozhodnutí ministerstva pro podporu ctnosti a prevenci neřesti kolovalo na sociálních sítích. Stojí v něm, že na dlouhých cestách musí být ženy v doprovodu muže z rodiny. "Ženy mohou cestovat dál než 45 mil (72 kilometrů) jedině v doprovodu muže z příbuzenstva," sdělil mluvčí ministerstva Sádek Akíf Muhádžir.

Bojovníci Tálibánu. Ilustrační snímek
Afghánské nemocnice na pokraji zhroucení: dochází léky, personál nemá výplaty

Podle AFP není jasné, zda se výrazem "islámský závoj" myslí pouhý šátek, který už většina Afghánek stejně nosí, nebo důslednější zakrytí.

Tálibán nedávno vyzval televize, aby přestaly vysílat seriály, v nichž vystupují ženy, a aby zajistily, že novinářky objevující se na obrazovce budou zahalené závojem.

Umírněnější režim? 

Tálibán po svém nynějším nástupu k moci tvrdil, že bude nový režim umírněnější než ten minulý svržený roku 2001. Stále ale není jasné, zda se mohou do škol vrátit studentky a dívky.

Bojovníci Tálibánu doprovázejí pochod žen podporujících vládu Tálibánu
Nová směrnice. Nevysílejte seriály, v nichž hrají ženy, vyzval televize Tálibán

Podle AFP úřady některých provincií už školy pro dívky znovu otevřely, ale mnoho mladých žen stále ve studiu pokračovat nemůže.

Za minulé vlády Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly.