Hledání urychleného řešení vyvolalo video zobrazující, jak se ze subsaharských běženců v Libyi stávají otroci. Na cestu do k břehům Středozemního moře totiž utratí veškeré své úspory, takže pak nemají čím zaplatit pašerákům za plavbu na vysněný Starý kontinent. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil dražby otroků za zločin proti lidskosti.
Většina migrantů by podle plánu měla být deportována do svých domovských zemí. S „extrémně nouzovou operací“ souhlasilo devět států včetně Francie, Německa, Čadu a Nigeru. Zástupci Libye pak souhlasili s tím, aby se Mezinárodní organizace pro migraci pokusila identifikovat tábory, v nichž se odehrávají „barbarské scény“.
„Tento úkol bude zrealizován v několika následujících dnech,“ je přesvědčen Macron s tím, že nejohroženějším běžencům bude nabídnut azyl v Evropě. Výstupem summitu je také závazek zblokovat hlavní trasy ze Súdánu, Mali a Nigérie, po kterých běženci proudí na sever.
Některé africké státy však na koordinovanou mezinárodní akci nečekají. Nigérie například v úterý letecky repatriovala 240 svých občanů. Podle agentury AFP bylo vloni repatriováno celkem 13 tisíc migrantů pocházejících převážně ze subsaharské Afriky.
Afričané a zástupci OSN nicméně obvinili Evropskou unii z toho, že svou politikou pronásledování lodí s běženci a jejich vracení k africkému pobřeží žalostné podmínky libyjských táborech spoluvytváří.