Po útoku policisté zatkli 84 mužů. Ti v pondělí stanuli před soudem. Během úterý policie zadržela dalších 46 lidí, dva muže při zatýkání zabila. Podle informací deníku The Guardian zasahují strážci zákona proti nelegálním horníkům, které místní obyvatelé viní z šíření násilí. Nově zadržení stanuli před soudem ve středu.

Některé ženy v Mosambiku se staly sexuálními otrokyněmi islamistů. Ilustrační foto.
Peklo v Mosambiku: Z žen islamisté dělali sexuální otrokyně, děti neváhali zabít

Ve většině případů se jedná o zlatokopy, kteří jsou známí jako Zamma Zammové. Ti do země přichází převážně z Mosambiku a Zimbabwe. Desítky mužů teď čelí obvinění z členství v gangu, který ženy znásilnil, z držení střelných zbraní, ilegálního vstupu do země a nezákonné těžby.

Žádný z horníků ale zatím nebyl obviněn přímo ze sexuálního napadení ani znásilnění. Policie doufá, že testy DNA jí v příštích dnech umožní spojit některé z nich s popsaným útokem.

U pondělního soudu se ukázalo, že asi dvacet ze zadržených osob jsou ve skutečnosti nezletilí chlapci, kteří by neměli být souzeni u soudu pro dospělé.

Nutili chlapce, aby se účastnili

V opuštěném dole natáčel videoklip štáb dvanácti žen a deseti mužů. Podle stanice Al-Džazíra na štáb při vykládání vybavení zaútočili ozbrojení muži oblečení do dek. „Podezřelí všem nařídili, aby si lehli, načež začali znásilňovat osm žen. Všechny pak okradli o jejich věci a z místa činu utekli,“ uvedl regionální policejní komisař Elias Mawela.

Ženy se nejdřív snažily utéct, ale útočníci je obklíčili a brali si je bokem jednu po druhé. „Byla jsem první znásilněná. Poprvé mě vzali do křoví a podruhé do díry, kde nás nikdo nemohl vidět. Stále říkali mladším chlapcům, aby nás taky znásilnili. Když nechtěli, bili je a nutili je,“ vzpomínala na hrůzy podle irského listu Buzz starší ze dvou žen, které se o incidentu rozhodly promluvit.

Více než třetina dívek v africkém státě Zimbabwe je nucena vdát se dříve, než jim je osmnáct.
Život v Zimbabwe: Dívkám končí dětství i ve třinácti. Otěhotní a vzdají se školy

Druhá je téměř ještě dívka. Měla teprve devatenáct let a byla nejmladší obětí. „Lhala jsem a tvrdila, že jsem potratila, aby už nepokračovali. Byli tam ale i další, které znásilnilo šest až deset mužů,“ vypověděla.

Prezident Cyril Ramaphosa útok odsoudil a uvedl, že odhaluje temnou a ošklivou stránku jihoafrické společnosti. „Tyto hrůzné brutální činy jsou urážkou práva žen a dívek žít a pracovat svobodně a v bezpečí,“ prohlásil.

Kanál Vice News také uvádí, že prezident poté vyzval veřejnost, aby těmto kriminálníkům neposkytovala útočiště a pomohla při jejich hledání. „Tito lidé nemají v naší společnosti místo,“ dodala hlava státu.

Žena musí všude s doprovodem

Útok znovu vynesl na světlo problematiku genderově podmíněného násilí v Jihoafrické republice. Jen v prvních třech měsících letošního roku už oběti nahlásily nejméně 10 818 případů znásilnění. To je o 13,7 procent více než ve stejném období v roce 2021. Stejně jako je tomu i ve zbytku světa, zdaleka ne všechny případy jsou navíc nahlášeny, a proto se předpokládá, že skutečný počet je mnohem vyšší.

V Krugersdorpu se přitom už nějakou dobu objevují stížnosti, že policie a místní úřady pro ochranu žen a dívek nedělají dost. „Nemůžete se tu pohybovat bez doprovodu ani přes den. Nemůžete si jít koupit ani chleba, aniž byste měli doprovod,“ postěžovala si místní žena. Z šíření násilí obyvatelé města nejvíce viní právě Zamma Zammy.

Policie nedělá dost, stěžují si lidé

Před budovou soudu se v pondělí sešly stovky lidí, které protestovaly, že policie nedělá dost pro udržení pořádku. Úterní zatýkání se navíc zdálo být spíše jen zásahem v reakci na obecná obvinění než operací spojenou se znásilněním.

 V Nepálu je nepsaný zákon, že po sňatku dívka opustí svůj rodný dům a přestěhuje se do rodiny ženicha. Pro mnoho chudých rodin je bohužel volba předčasného sňatku schůdná i proto, že doma nebude tolik „hladových krků“.
Život v Nepálu: Náctileté dívky mají už i čtyři děti, domácí násilí se tají

Na situaci upozorňují i skupiny hájící práva žen. Mezi protestujícími byla i Thandiwe McCloyová, která promluvila za nevládní organizaci POWA (People Opposing Women Abuse, česky: Lidé proti týrání žen). „Musíme zajistit, aby bylo více odsouzených za znásilnění a vyslat tak budoucím pachatelům jasný signál, že budou za své zločiny potrestáni,“ sdělila a vyzvala ke zpřísnění systému.

Doplnila, že odsouzením v zemi skončí pouze 8,6 procent případů znásilnění. „Soudní systém je velmi neefektivní a často chybí řádné vyšetřování. Pachatelé genderově podmíněného násilí jsou zatýkáni se zpožděním nebo nejsou zatýkáni vůbec,“ upozornila. Doba, než se případy vůbec dostanou k soudu, je podle ní většinou velmi dlouhá a obětem to ztěžuje návrat do běžného života.

Svou roli podle McCloyové hraje i školský systém. „Je třeba děti více vzdělávat již od útlého dětství. Je důležité je od raného věku socializovat, aby věděly, že chlapci nejsou lepší než dívky a že jsou si rovni,“ tvrdí žena.

Incident v dole v zemi podle Al-Džazíry také znovu vznítil debatu, zda je vhodné řešení zavést pro násilníky chemickou kastraci.