Západní státy, které se připojily k výzvěOrganizace spojených národů, aby Zimbabwe zveřejnilo výsledky prezidentských voleb azklidnilo politickou situaci,nevidí Roberta Mugabeho jako jejichvítěze a samotnévolby považují za zmanipulované.

Včera se konalo zasedání Rady bezpečnosti OSN a Africké unie, na němžstálíi nestálíčlenovéradyvyjádřili nutnost okamžitého zveřejnění skutečných výsledků hlasování o hlavě Zimbabwe, které se uskutečnilo už 29. března.

„Nikdo, kdo viděl výsledky z volebních místností, si nemyslí, že zvítězil Mugabe,“ prohlásil včera britský premiér Gordon Brown. „Ukradené volby nejsou ani zdaleka demokratické. Vydejme jasný signál odtud z New Yorku, že stojíme pevně za demokracií a lidskými právy v Zimbabwe,“ pokračoval Brown.

Nepříjemnému tématu se však rozhodly vyhnout země Africké unie. Prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki, který newyorskému summitu předsedal, jako hlavní náplň setkání označil dohodu o vzájemné spolupráci mezi OSN a Africkou unií.

Na námitky o sporných výsledcích voleb v Zimbabwe a tamní napjaté politické situaci reagoval neurčitými slovy: „Řešení zimbabwského problému leží v rukou zimbabwského lidu.“

Dalším postupem se má dále zabývat Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), které však nezaujímá definitivní stanovisko.

Podle oficiálních výsledků březnových voleb se stal zimbabwským prezidentem Robert Mugabe, předseda strany Zanu PF. Opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC) však hlasování označilo za zmanipulované a nezvolení svého kandidáta Morgana Tsvangiraie považuje za podvod.

Protože Nejvyšší soud zamítl zveřejnění skutečných výsledků, MDC vyvolala generální stávku, při níž bylo zatčeno na padesát odpůrců vládnoucí partaje.