„Měl jsem pod sebou skoro půlku FBI,“ řekl televizi WTVR Michael Mason, který v současnosti řídí ikonický žlutý školní autobus. „Jen pro dodání kontextu, byl jsem v FBI čtvrtý na potravinovém řetězci,“ vysvětlil muž, který by si mohl užívat klidného důchodu. Místo toho se rozhodl pomoci.

Děti do škol taxíkem

Mason zastával ve Federálním úřadě pro vyšetřování (FBI) pozici tzv. Executive Assistant Director, tedy výkonného asistenta ředitele. Do důchodu odešel po třiadvaceti letech ve službách svému státu. Rozhodl se však nesedět doma, jako mnoho jeho vrstevníků – začal pomáhat ve svém okrese s tím, co aktuálně potřebuje. Začal řídit autobus.

Nedostatek řidičů má dopad na nespočet rodin po celé zemi. Matka samoživitelka z Baltimoru uvedla pro CBS News, že je nucena pro své děti využívat až čtyřikrát týdně služby společnosti Lyft. Ta nabízí sdílené jízdy auty či jejich pronájem. Jinak by se do školy nedostaly. Ve státě Massachusetts dokonce autobusy řídí členové Národní gardy. Stát Pensylvánie uvažuje o tom samém.

Mason se o nedostatku řidičů dozvěděl při sledování zpravodajství na WTVR a rozhodl se, že s tím něco udělá. „Když přišla pandemie, mnoho lidí se věnovalo tolika nadstandardním činnostem. Lidé jako například reportéři,“ uvedl pro WTVR.

Přispět komunitě

„Lidé jako prodavači, jako pracovníci telekomunikací. Všechny druhy lidí, kteří museli dělat svou práci,“ pokračoval Mason. „A já jsem pocítil, že i já mohu v této post-pandemické době přispět k zotavení,“ vysvětlil s tím, že doufá, že tak inspiruje další k přispění k dobru komunity. „Věřím, že pokud bychom všichni udělali něco malého…páni…takový bychom měli vliv na tento svět, tak moc bychom ho mohli změnit,“ vysvětlil již bývalý důchodce.

Není to sice jeho první zaměstnání, bere ho však i tak velmi seriózně. Vysvětlil, jakým způsobem každé ráno kontroluje autobus, aby si byl jist, že je nezávadný. „Naším primárním zájmem je, aby v tomto autobuse byly všechny děti v bezpečí,“ upřesnil Mason.

„Jsem asi jediným řidičem autobusu, který má ve své výbavě Turtle Wax (pozn. autokosmetický vosk). Moje kapota byla tak zrezlá, tak jsem si řekl, že to tak nemohu nechat,“ řekl Mason se smíchem. „Jsem takový, jaký jsem.“

„Udělal jsem pár důležitých věcí. Ale víte co? Tohle je důležité také,“ uzavřel.