"Léčení Skripalových bylo pro nás obrovskou a bezprecedentní výzvou. Léčba nyní bude probíhat mimo nemocnici," uvedla hlavní sestra nemocnice v Salisbury Lorna Wilkinson pro BBC.

Británie označila za viníka útoku novičokem Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodala vojenská rozvědka, se novičok na území ČR v malém množství vyráběl a testoval - a to navzdory tomu, že jiná zpráva BIS to vyloučila. Rusko Zemanovy výroky uvítalo s tím, že vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů vůči Moskvě.

Dceru dvojitého agenta Skripala propustili z nemocnice

Látky typu novičok, VX či sarin ochromují nervovou činnost. Mohou tak způsobit zastavení dýchacích svalů a tlukot srdce. Metabolismus lidského těla jed vyloučí, potřebuje na to ale dostatečně dlouhou dobu. Pacient musí být napojen na přístroje, které základní životní funkce vykonávají za něj.

Novičoku byl v malém množství vystaven také policista Nick Bailey, který při nalezení Skripalových zasahoval. Nemocnice jej ale již dříve propustila.

Dvojitý agent a bývalý ruský důstojník byl v roce 2004 v Rusku zatčen a odsouzen na 13 let za vyzrazení tajných infromací britské rozvědce MI5. V roce 2010 byl ale v rámci výměny vězňů mezi Moskvou, Londýnem a Washingtonem propuštěn.

Ruský špion Sergej Skripal
Otrávený agent Skripal byl v roce 2012 tajně v Praze
Miloš Zeman.
STAN chce Zemana obvinit z velezrady kvůli novičoku. Ohrozil bezpečnost občanů
Zemana citují ruská média. Lenta.ru.
Hlásná trouba Kremlu? Zemanových slov se chytla ruská média