Už pár temp od břehu se člověk může setkat s mořským životem a vždy nemusí z toho mít radost. A to tentokrát není řeč o šlápnutí na mořského ježka nebo žahnutí medúzy, ale o náraz a kousnutí od delfína skákavého. U pláží Japonského moře napadají mořští savci rekreanty už druhé léto, povšiml si web Live Science.

Útoky potvrdila místní policie. „Muž kolem šedesátky plaval s přítelem asi pět metrů od pláže, když se na něj delfín vrhl, zlomil mu tři nebo čtyři žebra a pokousal ho na pažích. Týž den dopoledne delfín pokousal na levé ruce dalšího muže,“ citoval policejní zprávu japonský deník Asahi Šimbun.

O útocích delfínů ve stejné oblasti referoval loni další japonský list Mainiči Šimbun. Uvedl, že nejvážnější útok si tehdy vyžádal čtrnáct stehů na spodní části levého palce. Mluvil také s jedním napadeným, šedesátníkem, který plaval asi tři metry od pláže, když ho delfín kousl do pravé paže.

„O delfínech jsem slyšel ve zprávách a kdybych je viděl, jdu z vody okamžitě ven. Ale všiml jsem si ho, až když byl těsně vedle mě,“ vzpomínal napadený muž.  

Delfíni. Ilustrační snímek
Tajný život delfínů. Vědci vybavili cvičená zvířata kamerami, nestačili se divit

Dodal, že delfín ho kousl a nechtěl pustit. Napadený se pokoušel mu tlamu otevřít rukama, ale delfín se do něj opřel a málem ho stáhl pod hladinu. „To už jsem panikařil, ale naštěstí byli kolem další lidé a delfína zahnali,“ shrnul muž.

Podle místních delfíni k plážím ve Fukui patří. „Vždycky tady byli a lidi pošťuchovali. Ale v poslední době se navíc na lidi začali vrhat,“ řekl listu Mainiči jednasedmdesátiletý Tatsumi Iwase, majitel kavárny u pláže.

O delfínech:

Zdroj: Youtube

Zoolog Giovanni Baerzi, prezident italské neziskové organizace pro ochranu delfínů pro Live Science, připomněl, že by lidé měli mít na paměti, že delfíni jsou divoká a velmi silná zvířata. „Potíž je mimo jiné v tom, že někteří lidé se na delfíny dívají pomalu jako na domácí miláčky nebo alespoň vždycky hodná zvířátka a zapomínají na rizika spojená se setkání s volně žijícími zvířaty,“ řekl Bearzi. Doplnil, že lidské neznalé nebo příliš přátelské chování může u delfínů vyvolat agresi.

Pozor na signály

Delfíni mohou také zaútočit, pokud mají dojem, že lidé plavající v místech důležitých pro jejich získávání potravy nebo rozmnožování ignorují výstražné signály, které jim dávají. „Delfín může lidskému plavci vysílat zvukové nebo jiné výstrahy, které plavec buď nezachytí nebo se je mylně vyloží. Jinak řečeno, delfín plavci řekne, ať jde pryč a když to plavec neudělá, dojde k útoku,“ vysvětlil znalec delfínů.

Ataky mohl spustit jediný delfín s obzvláště útočnou povahou. Podle Bearziho to jsou pouhá varování. „Dospělý delfín skákavý by plavce snadno dokázal zabít, kdyby opravdu chtěl. Ty útoky vypadají skutečně hlavně jako varování, a ne snaha skutečně ublížit,“ hodnotil zoolog.