Potravinový a maloobchodní gigant Agrokor přešel po svém zhroucení do státních rukou. Agrokor je největší soukromá společnost v Chorvatsku a na západním Balkáně. Ztělesňuje úzký vztah mezi státem a byznysem, který sahá až do komunistické Jugoslávie.

Jeho zakladatel, Ivica Todorić, žije na zámku. Byl přítelem Franjo Tudjmana, nacionalistického prezidenta, který vedl Chorvaty za válečných let. Se 700 supermarkety Konzum po celém Chorvatsku je Agrokor ve své vlasti všudypřítomný a působí v celém regionu. Todoriće dával za svůj vzor bývalý ministr financí Andrej Babiš při zavádění elektronické evidence tržeb. Ta v Chorvatsku pomohla zejména Agrokoru, jelikož eliminovala drobné prodejce potravin.

V dubnu, když čelil obrovským dluhům, naštvaným věřitelům a skeptickým dodavatelům, Todorić uvedl, že "dává vše, co postavil" do rukou vlády. Je stále technicky vlastníkem, ale podle zvláštního zákona je stát správcem jeho majetku. To znamená konec éry, která začala před 25 lety.

Čísla firmy jsou mimořádná, vzhledem k tomu, že populace Chorvatska čítá sotva 4 miliony lidí a v celém post-jugoslávském regionu asi 20 milionů obyvatel. Holdingová společnost Agrokor zahrnuje 143 firem, které zaměstnávají přímo 57 tisíc lidí. Pokud zahrneme dodavatele a všechny, jejichž pracovní místa by byla postižena chaotickým zhroucením, šlo by o půl milionu lidí.

Kdyby se navíc vše, co skupina vlastnila, uzavřelo, ekonomika Chorvatska by se mohla snížit o 10 procent nebo více. Podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj dosahují nevyrovnané závazky konglomerátu téměř 15 procent HDP celé země.

Vzhledem k tomu, že se Agrokor rozrostl po celém regionu, byl uznáván jako symbol chorvatské zdatnosti. Politici všech stran Todoriće podporovali. Zdravko Marić, chorvatský ministr financí, pracoval pro Agrokor až do loňského roku. Média magnátovi umožnila snadnou jízdu – obávala se ztráty reklamy nebo marginalizace pomocí novinových stánků pod kontrolou magnáta.

V roce 2014 koupil Agrokor firmu Mercator, slovinského maloobchodního giganta s prodejnami v celém regionu. Chorvaté se dmuli pýchou, rychle však vystřízlivěli. Konzum v té době čelil silné konkurenci ze strany zahraničních konkurentů, protože po vstupu do EU v roce 2013 se chorvatský trh otevřel.

Mercator se ukázal jako příliš velké sousto. Zatímco domácí a zahraniční banky se začaly ošívat, do hry vstoupili Rusové. To byla druhá chyba. Sberbank, ruská spořitelna, která je nyní největším věřitelem, vymáhá 1,1 miliardy eur a podala žalobu proti Todorićovi kvůli podvodu. 

Známé dluhy společnosti Agrokor, které dosahují minimálně 6,74 miliardy eur, se mohou navýšit po dokončení auditů. Lidé se obávají, že celková částka by mohla být větší, a nikdo si není jistý, jakou hodnotu má její majetek.

Na konci července začala firma vyplácet dluhy malým dodavatelům. Agrokor také začal nabízet vysoký podíl svých potravin od místních pěstitelů. Převládající náladou je však stále strach. Největší obavy spočívají v tom, že v účtech se ukáže takový nepořádek, že úsilí o zmírnění úderu bude mít jen malou šanci uspět. Pokud se tak stane, region by se mohl vrátit zpět do dlouhé recese, ze které právě vybředl.