Venezuelský prezident Hugo Chávez krátce před Ahmadínežádovým příletem odmítl varování Spojených států před úzkými vazbami s Teheránem a označil je za snahu USA dominovat světu.

Ahmadínežád přicestoval na svou pátou návštěvu Venezuely. S úsměvem na tváři a máváním vystoupil v neděli večer (místního času) z letadla na mezinárodním letišti Simona Bolívara u Caracasu, kde ho uvítal viceprezident Elias Jaua, napsala agentura AP.

Dnes se Ahmadínežád sejde s Chavezem a společně pak odletí do Nikaraguy na úterní inauguraci znovuzvoleného prezidenta Daniela Ortegy. Ahmadínežád pak odcestuje ještě na Kubu a do Ekvádoru.

Latinskoamerické turné tak přivede íránského prezidenta do zemí, v jejichž čele stojí levicoví vůdci. Činí tak v době, kdy jsou proti Teheránu namířeny nové sankce západních zemí, jejichž cílem je izolovat islámskou republiku a zasáhnout zejména ropný průmysl.

USA: Pro žádnou zemi není dobré sbližovat se s Íránem

„Mluvčí ministerstva zahraničí nebo Bílého domu řekl, že není pro žádnou zemi dobré se sbližovat s Íránem. Ve skutečnosti je pravdou, že je to k smíchu,“ prohlásil Chávez ve své obnovené televizní show. „Nebudou schopni vládnout světu. Zapomeňte na to, (prezidente Baracku) Obamo, zapomeňte na to. Bylo by lepší, abyste přemýšlel o problémech ve vaší zemi, a je jich mnoho,“ dodal venezuelský prezident.

Obama na Nový rok podepsal zákon, který pro většinu zemí ztěžuje nákup íránské ropy. Rovněž Evropská unie pravděpodobně oznámí nějaký druh sankce na íránskou ropu.

Jak připomíná agentura AP, Washington označil plánovanou Ahmadínežádovu cestu za důkaz zoufalství Íránu, který hledá přátele. „Chceme všem zemím jasně sdělit, že nyní není čas na prohlubování vztahů s Íránem ani v bezpečnostní, ani ekonomické oblasti,“ uvedla v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Sankce jsou namířeny na Írán ve snaze zastavit jeho jaderné aktivity v rámci programu, který podle mínění západu souvisí se snahou o výrobu jaderné zbraně. Írán tvrdí, že jaderný program je zaměřený výhradně na výrobu energie.