„Ahoj kluci, bim bam boom, v baráku máte bombu! Koukejte ji najít, než vybuchne. Díky, Robert Merner.“ Takto zněl jeden ze Santorových výhružných e-mailů, navíc s podpisem policejního šéfa z Portsmouthu, to je právě Robert Merner. Další e-maily, které opět vypadaly jako od Mernera, vyhrožovaly třem ženám z policejního oddělení znásilněním.

„Je zřejmé, že jsem je neposílal,“ řekl tento týden americkým médiím Merner. Zároveň vysvětlil, že okamžitě po obdržení prvních e-mailů na konci ledna zahájil vyšetřování prostřednictvím svých detektivů a zároveň se obrátil na federální partnery: FBI a Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Letoun na pláži na Sand Key
České letadlo přistálo v Americe na pláži. Policie: To tu každý den nevidíte

Podle federálního agenta Dereka Dunna šéf policie Merner rychle zjistil, že IP adresa odesílatele pochází z České republiky. Následné vyšetřování pak jako zdroj e-mailů odhalilo českou webovou stránku, která umožňuje odesílat falešné e-maily.

Dunn princip služby české firmy vysvětlil tak, že „umožňuje posílat e-maily na jakoukoli adresu, kterou si odesílatel zvolí a zároveň dokáže předstírat, že e-mail pochází z libovolné adresy, kterou si zadavatel určí.“ V tomto případě to vypadalo, že odesílatelem je policejní velitel Merner.

Hotel Carousel v Ocean City
Hotelový lis na odpadky rozdrtil v USA českého studenta. Se zraněními přežil

Vyšetřovatelé podle agenta Dunna požádali o spolupráci českou hostingovou společnost. Ta jim poskytla informace o člověku, který falešné e-maily posílal. Celkem jich bylo několik desítek, kromě policie v Portsmouthu e-maily dostali i policisté z jiných měst, dále radnice v Yorku ve státě Maine nebo universita v Bostonu. Tu Santoro studoval, přičemž v březnu 2016 tam byl zatčen kvůli napadení svého spolubydlícího. Některé e-maily měly rasový podtext nebo obsahovaly fotku Santorova penisu.

Detektivům pomohla nejen spolupráce s českou stranou, ale e-maily vystopovali též v Santorově mobilu a laptopu.

Dvaadvacetiletý Američan, který pochází z Yorku ve státě Maine na severovýchodě USA, jen pár kilometrů od Portsmouthu, výhrůžky posílal od loňského prosince do letošního února. Zatčen byl 29. března, tento týden začal soud.

Muž čelí obvinění z 11 zločinů, za každý mu hrozí až pět let vězení a pokuta 250 tisíc dolarů. Soud v Maine jej v úterý propustil na kauci 10 tisíc dolarů.

Ilustrační foto americké pohraniční stráže
Čech nelegálně přeplul na voru do USA, skončil za mřížemi