Mučení nebo špatnému zacházení jsou vystaveni lidé v 81 zemích světa, v nejméně 77 státech je potlačována svoboda slova a v 54 existuje nespravedlivé soudnictví, konstatovala AI ve středu ve své výroční zprávě.

AI vyzvala světové vůdce, aby se omluvili za 60 let porušování základních lidských práv a svobod od roku 1948, kdy je Organizace spojených národů přijala.

Zacíleno na Čínu

Terčem kritiky AI se stala především Čína, pořadatel letních olympijských her. Ve zprávě se zmiňuje věznění a pronásledování aktivistů za lidská práva a náboženských a etnických menšin, například Tibeťanů, vyznavačů hnutí Falun Gong a křesťanů.

Dále AI kritizovala omezování svobody slova a cenzuru v Číně i vysoký počet vykonaných trestů smrti (470 v roce 2007), který je obvykle mnohem vyšší než oficiální čísla.

Výroční zpráva vyčítá Spojeným státům, že se jakožto nejmocnější země světa málo zasazuje o dodržování lidských práv.
Ze svého postavení by jejich chování mělo být určující pro vlády po celém světě, naproti tomu se v posledních letech vyznačují otevřeným odporem vůči mezinárodním zákonům.

Rusko by pak mělo podle AI prokázat více tolerance vůči politické opozici.
Moskva nese také zodpovědnost za týrání, nezákonné popravy a mizení osob v Čečensku, případů však bylo v roce 2007 evidováno méně než dříve.