Německá kancléřka Angela Merkelová se doma těší popularitě jako nikdy předtím. S její prací je podle průzkumu televize ARD spokojeno 70 procent Němců. Křesťanským demokratům (CDU), kterým šéfuje, to ale politické body nepřináší.

Merkelová je v kursu dlouhodobě, poslední měsíc ale bodovala, když si připsala dalších deset procent. Trumfla tak dokonce i svého předchůdce Gerharda Schrödera, který magické sedmdesátky v popularitě nikdy nedosáhl. Za jeho éry byl podobně oblíbený snad jen šéfdiplomat Joschka Fischer ze Zelených.

Přitažlivá témata, práce s médii

Podle expertů boduje kancléřka především důrazem na globální témata, na která Němci slyší. Jako předsedající země v EU Německo apeluje například na neutralizaci hrozby globálního oteplování a ochranu ovzduší.

Němci si také pochvalují vyváženou zahraniční politiku a lepší vztahy s USA, které byly za Schrödera především kvůli jeho nesouhlasu s válkou v Iráku na bodě mrazu.

Angela se také stala "lidovou" kancléřkou. Zpočátku to s médii příliš neuměla, dnes se ale nechává ráda fotit. Naposledy na dovolené v Ischii, kde se objevila po boku svého manžela. Ten se jinak objektivům kamer vyhýbá.

Samotné CDU ale nebývalá popularita Merkelové politické body nepřináší. Podle průzkumu by křesťanské demokraty volilo 36 procent Němců, sociální demokraty pak 31 procent.

Opoziční liberálové (FDP) i Zelení by mohli počítat s 11 procenty. Pokud by se tak znovu sestavovala vláda, nejspíš by opět vznikla velká koalice CDU a SPD.