Londýn/Gaza - "Den činu", jak byla nazvána nezvyklá mediální spolupráce, která nemá v historii televize obdoby, sleduje jediný cíl: přesvědčit diváky Blízkého východu, politiky, a hlavně únosce, že pohřešovaný korespondent britské BBC Alan Johnston by měl být propuštěn.

Johnston zmizel právě před měsícem v palestinském pásmu Gazy. Největší zpravodajské televizní stanice světa proto dnes společně odvysílají zvláštní pořad. Představí práci čtyřiačtyřicetiletého reportéra a zároveň upozorní na rostoucí nebezpečí, kterému novináři musejí čelit.

K akci BBC se připojila americká stanice CNN, britská SKY News a arabská Al-Džazíra se sídlem v Kataru. Živé vysílání začne dnes v 15:30 středoevrospkého času.

"Pro všechny novináře je naprosto klíčové mít možnost informovat svobodně, bez ohrožování a zastrašování. Obracím se na všechny, kdo mohou únosce ovlivnit, aby svůj vliv využili a pomohli Alana co nejrychleji osvobodit," řekl generální ředitel BBC Mark Thompson s tím, že ani po čtyřech měsících nemá o Johnstonovi žádné přímé zprávy od lidí, kteří jej zadržují.

K únosu se stále nikdo nepřiznal, ani nezvnesl za jeho propuštění požadky.

Abbás: Johnston je v pořádku

Osud stálého zpravodaje BBC v Gaze rozhořčil i palestinské novináře. Před týdnem svolali na palestinských územích demonstrace a vyhlásili stávku. Dokonce na tři dny vyhlásili bojkot zpravodajství o nové palestinské vládě a prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Viní je, že pro propuštění Johnstona dělají málo.

S tím oficiální palestinské úřady nesouhlasí. Generální ředitel BBC Mark Thompson po včerejším setkání s palestinským prezidentem v Ramalláhu řekl: "Pověděl mi (Abbás), že má věrohodné důkazy o tom, že je Alan v pořádku. Palestinská samospráva prý pracuje na co nejrychlejším vyřešení jeho případu".

Po společném živém vysílání čtyř světových stanic přijde na řadu tisková konference Johnstonových rodičů. V Londýně a ve Skotsku, rodišti nezvěstného novináře, zároveň proběhne rozsáhlá plakátová kampaň.

"Chtěli jsme vytvořit program, který by měl dopad na Blízký východ a celý svět. Jsem ohromně vděčný za spolupráci, ke které ostatní stanice přistoupily," popsal dnešní vysílání Richard Porter, šéf zpravodajství stanice BBC World.

"Nemyslíme, že se něco podobného v minulosti událo, ale většina televizí sdílí společný cíl: zmedializovat Alanův případ a připomenout tak divákům nebezpečí, kterému jejich štáby čelí častěji, než kdykoli dřív."