Paříž - Kandidát konzervativní pravice Nicolas Sarkozy zůstává týden před prvním kolem prezidentských voleb jejich
mírným favoritem, i když v průzkumech se jeho náskok před ostatními uchazeči ztenčil.

Jako jeho nejpravděpodobnější soupeřka pro rozhodující druhé kolo 6. května se stále jeví socialistka Ségolene
Royalová.

Mnoho nerozhodnutých

Skoro dvě pětiny voličů ale pořád nejsou rozhodnuty, pro koho budou hlasovat, takže všechna překvapení v prvním i ve druhém kole jsou možná.

Ve dvou nejnovějších průzkumech, jejichž výsledky dnes zveřejnily listy Le Parisien a Le Journal du Dimanche (JDD), ztratil Sarkozy proti minulému týdnu shodně jedno procento.

První kolo by tak měl vyhrát s 26 respektive s 28,5 procenta hlasů. Royalová v prvním průzkumu dvě procenta ztratila a
klesla na 23, ve druhém je naopak získala a stoupla na 24 procenta.

Z rozhodujícího druhého kola vychází z průzkumu pro JDD Sarkozy jako vítěz poměrem 53 ku 47, zatímco před týdnem to bylo 54 ku 46. Podle Le Parisien by ale vyhrál jen poměrem 51 ku 49 místo 52 ku 48 jako před týdnem.

 

 

V postup do druhého kola ale stále věří jak centrista François Bayrou, který se v obou průzkumech umístil třetí s 21 respektive s 18 procenty, tak pravicový nacionalista Jean-Marie Le Pen, kterému průzkumy dávají 15 a 13 procent.

Bude se smát třetí vzadu ?

Le Pen v rozhovoru pro Le Parisien uvedl, že nevěří v postup Royalové. Podle něj se do druhého kola dostane buď on nebo Bayrou.

Le Parisien dnes napsal, že Bayrou se jeví čím dál víc jako klíčová postava. Pokud sám nepostoupí do druhého kola, mohl by značně ovlivnit jeho výsledek případnou výzvou k hlasování pro jednoho, nebo druhého z obou soupeřů.

Z průzkumů, které pracovaly s hypotézou Bayrouova postupu do druhého kola, vyšel navíc tento politik jako jasný vítěz, ať by byl jeho soupeřem Sarkozy, nebo Royalová. Lze totiž předpokládat, že by se k němu přelila většina voličů toho z této dvojice, který by byl vyřazen.