Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expertka EU o radaru: Američané uvažují postaru

V Bruselu se dnes sejdou zástupci NATO a Ruska

19.4.2007
SDÍLEJ:

Pozor! Otázka radaru "může velmi zkomplikovat vztahy mezi Evropou a Ruskem," říká šéfka Evropského institutu pro bezpečnostní studia Nicole Gnesottová.Foto: repro Aktuálně.cz

"Američané stále přemýšlejí stejně jako na konci 80.let. Věří, že technika vyřeší politické i strategické problémy", říká Nicole Gnesottová z Evropského institutu pro bezpečnostní studia.

Ten je oficiální evropskou agenturou pod Evropskou komisi. Gnesottové tým je podle jejích slov ale placen za nezávislé závěry.

Na tradiční americké pojetí zahraniční politiky, známé ještě ze Studené války, si vzpomněla poté, co poprvé slyšela o plánu Washingtonu postavit v Česku a Polsku radarovou a raketovou základnu.

Někdejší vysoce postavená zaměstnankyně francouzského ministerstva zahraničí dala Aktuálně.cz rozhovor krátce předtím, než dnes začnou v Bruselu rozhovory mezi Radou NATO a Ruskem.

Tématem je právě radar a základna v ČR a Polsku. Projekt, který naráží na rozhodný odpor Moskvy. Američané chtějí dnes v Bruselu Rusy přesvědčit ke změně stanoviska.

Kdo má pravdu. Ti co říkají, že s radarovými základnami v Polsku a České republice bude Evropa bezpečnější? Nebo ti druzí, kteří v tom vidí špatný krok?

Kdyby bylo jasné, že radary zajistí Evropě větší bezpečnost, nikdo by o nich nediskutoval. Výhody a nevýhody těchto zařízení v ČR a Polsku? Nikdo nezná správnou odpověď. Já osobně nevěřím, že s těmito dvěma radary bude starý kontinent imunní vůči nukleárnímu útoku. Nevím, jak dnes tyto protiraketové systémy fungují. Stojí velké peníze a pořád probíhají testy. Bezpečnost Evropy od II. Světové války závisela na zastrašování. Takže nemyslím, že dva radary učiní Evropu bezpečnější. Naopak můžou velmi zkomplikovat vztahy s Ruskem, které jsou už teď velmi složité.

Jak moc by se vztahy s Moskvou mohly zhoršit?

Pokud američané budou dál rozmisťovat vojenskou techniku, hrozí, že Rusové odstoupí od dohody o omezení počtu raket středního a krátkého doletu z konce 80.let, což není zrovna dobrá zpráva pro evropskou bezpečnost. Pravděpodobně by to rozjelo závody ve zbrojení. Rusové si totiž myslí, že jsou podvedeni. NATO jim slíbilo, že nebude rozmisťovat vojenskou techniku na území nových členů, včetně ČR a Polska. Nemůžeme Rusko opominout, jsou to naši sousedé. Navíc Rusové jsou velmi nápomocní při vyjednávání s Íránem.

Jde o politický krok současné administrativy? Nebo je vybudování radarů součástí většího plánu?

Američané mají strategický plán na dvacet let dopředu. Podle této vize budou státy tzv. širšího blízkého východu plné bláznů s nukleárními zbraněmi. A USA musejí sestavit alianci demokratických zemí. Já s jejich vizí nesouhlasím. Pokud íránci chtějí mít nukleární schopnosti, myslím, že to je kvůli okolním zemím s jaderným arzenálem. Pákistán pro ně představuje hrozbu, Indie a Izrael to samé. Tato vize nového bipolárního světa demokracií na severu a bláznů na jihu je tedy moc jednoduchá, aby byla pravda. Írán je sice problém, nelze ale tvrdit, že všichni muslimové chtějí jadernou bombu.

Jaký je Váš názor na to, že Bushova administrativa zahajuje rozhovory s Polskem a ČR rok před prezidentskými volbami, nehrozí, že se postoj nového šéfa Bílého domu změní ?

Téma protiraketové obrany bylo aktuální dlouho před vládou George Bushe. Kořeny sahají do doby Reagana. Bush pouze pokračuje, stejně jako komunita amerických stratégů navazuje na své předchůdce. Teď navýšil rozpočet na protiraketovou obranu na jedenáct miliard dolarů, což není málo. Chce protlačit instalaci radarů u svých nejlepších spojenců. Příliš podpory doma bushova administrativa nemá. To ale neznamená, že příští administrativa bude v rukou Demokratů a rozhodne jinak. Američané umějí překvapit.

Vy osobně souhlasíte s tím, aby celá problematika radarů byla projednána na úrovni EU a NATO, nebo stačí bilaterální dohody mezi Polskem, ČR a USA ?

Myslím, že se to musí projednat úplně všude! Hlavně uvnitř NATO. Projednat se ale musí i v EU, protože ne všechny země 25 jsou součástí NATO. To neznamená, že nemají být informovány. Ke stolu je potřeba zasednout i s Ruskem. Různé vnímání a obavy můžou totiž způsobit mnohem větší problémy, než jakými americké základny vlastně jsou. Česká republika má samozřejmě právo podepsat si jakoukoliv dohodu, ale je potřeba si uvědomit, že dnes už žádná země není ostrovem. Všichni máme sousedy.

Jak v Evropě česká vláda zatím obstála v tématu radar?

Někteří stoupenci radaru říkají: aspoň bude mít ČR bilaterální dohodu s USA, což Praze zaručí větší bezpečnost, než kterou slibuje členství v NATO. A to je podle mě velmi zvláštní argument. Protože pokud věřite ve vizi kolektivní bezpečnosti Severoatlantické aliance, nepotřebujete se posilovat vzájemnou dohodou s Američany, kteří jsou navíc tahouny NATO. A nebo v NATO nevěříte a jdete po vlastní cestě. A to by byla v případě ČR zvláštní pozice.

Je otázka radaru tak velký problém, že by se v něm dala najít historická paralalela s událostmi 20.století ?

Ne. Ačkoliv je to velmi důležité a zároveň mediálně vděčené, velkým tématem dneška není evropská bezpečnost, ale situace na Blízkém východě. Evropa by byla mnohem bezpečnější, pokud by dokázala najít řešení pro tento region. Pokud by Írán, arabské státy a Izrael našly společnou řeč, tak by to zlepšilo evropskou bezpečnost víc než tisíce raketových střel a radarových základen.

Je vůbec pravděpodobné, že NATO americký protiraketový systém do svého vlastního systému nezačlení ?

 V NATO teď probíhá diskuse. Pokud Američané chtějí konsensus, musejí vyjednávat. Trvá to dlouho a musíte mít dobré důvody, a to teď USA zrovna nemá. Severoatlantická aliance navíc teď zpracovává studii, která má za cíl zjistit, jaké jaderné hrozbě vlastně státy NATO čelí . Takže musíme nejdřív počkat na závěr této studie, protože pokud řekne, že nám nic nehrozí, tak pak nepotřebujeme protiraketový systém. Takže američané chtějí řešení před tím, než se NATO rozhodne. A myslím, že studie bude hotová příští rok. Ale znovu: trvá to. Takže chtějí bilaterální dohody, protože jsou rychlejší a méně komplikované. Ale teď když se to téma stává tolik důležitým, nezbyde jim než vyjednávat.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Dva páni a lepší časy

Marek Sikora v dresu Havířova v přerovské Meo Aréně
46

Sikorovi bylo zranění Jágra líto, s omluvou váhá

OBRAZEM: Ester Ledecká už má zlatou medaili na krku. Byla nervózní

Zlatá olympijská medaile už visí na krku Ester Ledecké, která svým triumfem ve sjezdu Super G šokovala celý lyžařský svět. "Byla jsem trochu nervózní. Je to poprvé, tak si to můžu dovolit. Příště to snad bude lepší," smála se po slavnostním ceremoniálu.

Exekutoři dražili zabavenou škodovku ze 70. let. Cena způsobila poprask

V pátek se v Čekyni uskutečnila dražba movitých věcí, kterou každý měsíc pořádá Exekutorský úřad Lukáše Jíchy. Páteční dražba byla ale unikátní v tom, že se na seznamu dražených věcí objevil modrý historický veterán „čtyřdvéřák“ Škoda 110 L z československé automobilky Automobilové závody.

Slováci nezopakovali výborný hokej s Rusy, po prohře se Slovinci jsou poslední

Ve skupině B olympijského hokejové turnaje je o všem jasno. Po výhře 4:0 nad Američany postupují přímo do čtvrtfinále hráči ruského výběru, Slováci jsou po prohře 2:3 po nájezdech se Slovinci poslední.

Unikátní foto: V Mostě létá orel mořský, kriticky ohrožený druh

Tento úžasný snímek mění pohled na Mostecko. Pro nádherného dravce je liduprázdná krajina mezi Mostem a Litvínovem zimní divočinou s dostatkem potravy, ryb a vodních ptáků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT