Abuja - Pokus o historicky první předání moci mezi dvěma demokraticky zvolenými prezidenty Nigérie nevyšel.

Ačkoliv veřejnost uslyší výsledky nejdříve v pondělí večer, už teď je jisté, že hlasování v nejlidnatějším státě Afriky nemělo se spravedlivými volbami nic společného.

Při násilnostech zemřelo několik lidí, policie na poslední chvíli odvrátila pokus o bombový útok na sídlo volební komise.

"Volby byly natolik špatně zorganizované, že by měly být zrušeny a uspořádány znovu," uvedla největší nigerijská skupina monitorující hlasování. Znepokojeni jsou také pozorovatelé Evropské unie.

"Vyzveme k novému hlasování. Nelze použít výsledky z půlky země," řekl agentuře Reuters Innocent Chukwuma, který vede sdružení pro dohled nad předáním moci. Ústřední volební komise podle něj hlasování nezvládla

Násilí i zastrašování

"V mnoha částech země volby nezačaly včas, anebo se vůbec nekonaly," dodal Chukwuma. Popsal tak situaci v některých částech země, kam volební urny dorazily pozdě, nebo vůbec.

V centrálním nigerijském státě Nassarawa zemřelo při doprovodu členů volební komise několik policistů. Na severu Nigérie policie použila při střetu s demonstranty střelbu. Čtyři lidé tam přišli o život ještě před tím, než na místo dorazila sotva polovina volebních lístků.

Během volebního dne docházelo také k únosům a krádežím volebních uren. Nejodvážnější pokus o přerušení hlasování se odehrál v pátek, kdy šlo o zničení sídla volební komise v hlavním městě Abuja. Útočníci vyslali směrem k budově dálkově řízenou nákladní cisternu plnou ropy. Plán jim ale nevyšel - vozidlo cíl minulo a zastavilo se.

Podle šéfa pozorovatelů EU Maxe van der Berga se situace od uplynulých regionálních voleb vůbec nezlepšila. Při hlasování z minulého týdne zemřelo na 50 lidí.

"Národní tragédie"

Úřadující prezident Olusegun Obasanjo uvedl, že demokratického předání moci je stále možné dosáhnout. Jeho oponenti s tím ale nesouhlasí. Muhammad Buhari varoval, že pokud Obasanjova Lidová demokratická strana vyhlásí vítězství, povolá do ulic své stoupence.

Další z opozičních kandidátů na úřad prezidenta Atiku Abubakar popsal sobotní volby jako "národní tragédii".

Nigérie je jedním z největších světových vývozců ropy. I přes nerostné bohatství země žijí desítky milionů tamních obyvatel v chudobě.