Ambiciózní plán na znovuoživení evropské ústavy možná ztroskotá již dnes večer.

Do Berlína totiž za kancléřkou Angelou Merkelovu míří britský premiér Tony Blair. Má pro ni jasnou zprávu: pokud chce, aby Britové dali dokumentu zelenou, musí jít o reformu, ne ústavu EU.

Německému předsednictví tak hrozí, že v červnu místo harmonogramu přijetí euroústavy předloží k diskusi obyčejnou dohodu členských zemí.

"Musíme ustoupit a nechtít ústavní smlouvu jako takovou, ale žádat smlouvu, která zlepší pravidla Evropy," řekl Blair v rozhovoru pro list European Voice.

"Musíme akceptovat, že nedosáhneme dohody o nové ústavní smlouvě. Můžeme ale dosáhnout dohody o běžné doplňující smlouvě, zjednodušené smlouvě, která by nám dala pravidla, jak Evropu učinit efektivnější," dodal.

Blair také zdůraznil, že snahy o "zeštíhlenou" ústavu Británie potopí. Ne snad přímo Downing Street, ale "hlas lidu". V případném referendu by vzhledem k tradiční britské skepsi vůči EU euroústava prošla jen zázrakem.

Kancléřka bude licitovat

Merkelová tak bude muset licitovat, co vše je možné z textu částečně ratifikované ústavy zachránit a co je třeba obětovat. Pokud bude ale neústupná, "čeká Evropu brzy srážka vlaků", citoval list The Guardian britského diplomata.

Blairův seznam, co vše je potřeba odstranit, je obsáhlý.

Britové především nesouhlasí s celou druhou částí ústavy, tzv. sociální chartou, která například zakládá právo na práci. Jsou proti společné zahraniční politice a chtějí zachovat právo veta při jednání Rady ministrů.

Merkelová oproti tomu na klíčových principech trvá. Jako kompromis ale navrhuje vyškrtat ze stávajícího textu zmínky o ústavních symbolech.

ČTĚTE VÍCE: Merkelová ustupuje, navrhuje škrtnout slovo ústava

Blair se také může zaštítit tím, že jedná i ve jménu ostatních "rebelů". Jeho návrhy by totiž podpořili také lídři ostatních států, které proti stávající euroústavě hlasitě protestují. Kromě Česka tedy i Poláci a Nizozemci.

Plán institucionální dohody namísto evropské ústavy by podepsal i Nicolas Sarkozy, žhavý kandidát na nového francouzského prezidenta.

Vondra: ústavu nepotřebujeme

Na tom, že evropská ústava je zbytečná, se v pondělí shodl také vicepremiér Alexandr Vondra s nizozemským státním tajemníkem pro evropské záležitosti Fransem Timmermansem.

"Evropská unie není stát, a nepotřebuje proto ústavní symboly," řekl po jednání Vondra. Podle obou politiků by se  EU měla snažit o doplněk ke stávajícím smlouvám, nikoliv o novou ústavu. Totéž si ostatně myslí také tři pětiny Čechů.

ČTETE VÍCE: Euroústava není nezbytná, míní většina Čechů