Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes vystoupil v horní komoře parlamentu, Radě federace, se svým posledním projevem o stavu země. Tón poselství byl již tradičně sebevědomý, či přímo triumfální. V lepším stavu jsem Rusko svému nástupci předávat nemohl, jako by říkal mezi řádky.

Putinův mandát skončí na jaře příštího roku. Ústava mu neumožňuje kandidovat znovu, byť by si to většina Rusů včetně některých ústavních představitelů přála. Putin už několikrát naznačil, že bude ústavu respektovat. Analytici jsou však přesvědčeni, že si vliv na rozhodování udrží i po odchodu z funkce hlavy státu.

Putin svůj projev zahájil minutou ticha za svého předchůdce Borise Jelcina, který zemřel v moskevské nemocnici v pondělí ve věku 76 let. Včera mu Rusko vystrojilo státní pohřeb, kvůli němuž bylo také Putinovo výroční poselství přeloženo až na dnešek.

Památku prvního prezidenta samostatného Ruska se rozhodl Putin uctít i tím, že po něm pojmenoval novou prezidentskou knihovnu, jejíž síť má obsáhnout všechny regiony Ruské federace.

Ruský prezident si dnes v Radě federace vysloužil opakovaný potlesk zákonodárců, mimo jiné, když odmítl zahraniční kritiku neuspokojivého stavu demokracie v zemi.

"Ne všem se líbí stabilita, kterou Rusko zažívá," prohlásil Putin a zdůraznil, že za kritikou se často skrývá prosazování vlastních zájmů. "Dříve se kolonizátoři zašťiťovali údajnou civilizační rolí, dnes je v módě používání demokratických sloganů."

Ruský prezident rovněž naznačil, že do Ruska proudí ze zahnraničí peníze určené k ovlivňování domácí politické scény. Vyzval proto ke zpřísnění zákonů o boji s extremismem, za což sklidil bouřlivý potlesk podobně jako když později kritizoval plány americké administrativy na rozmístění částí systému protiraketové obrany v Polsku a České republice.