Berlín - Jesle nebo babysitting pro každé dítě. A se státní garancí. Právě takovým rájem na zemi pro děti i rodiče by se mělo stát Německo.

Shodla se na tom v noci na dnešek německá velká koalice. Právní nárok na jesle by měl platit od roku 2013.

Na výstavbu zhruba půl milionu míst v jeslích, které v současné době chybí, se přitom z jedné třetiny bude podílet státní kasa. Za šest let by tak Německo mělo nabídnout na 750 tisíc míst.

"Do roku 2013 jsou to tučné čtyři miliardy eur," řekla ministryně pro rodinu Ursula von der Leyenová.

Jesle nebudou povinné

Stát ale nebude rodiče nutit, aby své potomky dávali povinně do jeslí, které nechá vybudovat. Alternativou bude příspěvek na placenou hlídačku. Podle politika CSU Petera Ramsauera půjde o 150 eur na měsíc. "Tato suma bude fixní," řekl v rádiu Deutschlandfunk.

Zatímco experti na rodinnou politiku jsou vládní garancí nadšeni, zejména komunální politici se bouří. Nevědí totiž, z čeho stavbu jeslí financovat.

Obce: kdo to všechno zaplatí?

"Přinese to více byrokracie a navíc není vůbec jisté, jestli se dostane na všechny zájemce," domnívá se tajemník Svazu měst a obcí Gerd Landberg.

Podle něj by se Berlín měl zavázat, že i po roce 2013 bude přispívat na provoz jeslí. "Budeme potřebovat na 50 tisíc kvalifikovaných učitelek. A ty musíme nějak zaplatit," dodal.

Ve výhodě budou navíc země bývalé NDR, kde podobně jako v socialistickém Československu fungovala hustá síť předškolních zařízení.

ČR: místo jen pro 1700 dětí

O plošném obnovení jeslí se u nás neuvažuje. Naopak: klasické jesle jsou na ústupu. Zatímco před rokem 1989 jich u nás bylo více než tisíc, dodnes přežilo jen šest desítek z nich. Místo v nich najde pouze 1700 dětí.