Odcházející prezident přivítal za zvuků fanfár a v přítomnosti republikánské gardy svého nástupce stiskem ruky na schodišti paláce. Odebrali se pak do jeho salonů, kde Chirac během asi hodinového rozhovoru svěří Sarkozymu nejchoulostivější
státní tajemství včetně kódu k odpálení francouzských jaderných zbraní.

Dvaapadesátiletý politik slibuje Francouzům rozáhlé reformy a změny. Mandát má silný, ve druhémkole voleb svoji soupeřku Ségolene Royalovou jasně porazil ziskem více než třiapadesáti procent odevzdaných hlasů.

Chirac ses Francouzi rozloučil už včera krátkým projevem, ve kterém je vyzval, aby zůstali jednotní a solidární, a vyslovil podporu
Sarkozymu. Vyslovil přesvědčení, že nový prezident bude "pokračovat na cestě vpřed."

"Národ je rodina. To pouto, které nás spojuje, je náš nejcennější statek. Zůstaňte jednotní a solidární," apeloval na Francouze. Řekl, že mohou být rozpory, ale že dialogem je vždy možné dojít ke konsenzu kolem základních hodnot.

"Na Francii musíme být vždy hluboce hrdi," zakončil svůj o něco víc než čtyřminutový projev.

Sarkozy slíbil, že bude prezidentem všech Francouzů a že každý si bude moci splnit "nový francouzský sen." V nebjližších dnech bude jmenovat novou vládu, dosavadní premiér Dominique de Villepin podal včera demisi.

Ještě dnes má Sarkozy na programu první zahraniční jednání. Večer se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.