Soul/Pchjongjang - Malý krok pro lokomotivu, ale velký skok pro Koreu.

I parafrází slov amerického astronauta Neila Armstronga před vstupem na Měsíc lze vyjádřit událost, ke které dnes dochází na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Po šestapadesáti letech zde projede na dvou tratích vlak.

Naposledy jel v těchto místech v roce 1951. Pak ale pokračující válka mezi severem a jihem železnici zničila, v době uzavření příměří v roce 1953 z ní zbyly jen trosky.

V demilitarizovaném pásmu, oddělující oba nepřátele, zůstaly zbytky prostřílených a ohořelých souprav.

Korejská hranice je dnes označovaná za poslední frontovou linii studené války. Stále je zaminovaná a na obou stranách ji hlídají desetitisíce vojáků.

Dnes se konečně alespoň na chvíli otevře. Po společných opravách zanedbané tratě a doladění bezpečnostních opatření mají vyjet přes hranici vlaky na dvou místech.

Na západní straně urazí vzálenost 27 kilometrů souprava z jihu na sever.

Zastaví v průmyslové zóně Kesong, kterou vystavěli jihokorejské firmy a zaměstnávají tam severokorejské dělníky.

Na východě u pobřeží Japonského moře pojede souprava naopak ze severu na jih. Na trati dlouhé 25 kilometrů.

Mezi cestujícími jsou desítky lidí, jejichž seznam byl na obou stranách hranice dopředu schválen. Do Kesongu tak pojede například náměstek jihokorejského ministra obrany a podle agentury Reuters symbolicky i průvodčí, který jel v posledním vlaku v roce 1951.

Pro Jižní Koreu by to znamenalo obnovení kontaktů se světěm po souši. Kvůli neprodyšně uzavřené hranici se severem je totiž tato země de facto ostrovem.

"Uděláme vše pro to, aby začalo fungovat pravidelné dopravní spojení," řekl jihokorejský ministr pro sjednocení Lee Dže-jung.

Proti dnešní jízdě protestují na jihu aktivisté z pravicových a antikomunistických skupin. Nelíbí se jim, že Soul posílá na sever hospodářskou pomoc a investuje do společných projektů, zatímco režim diktátora Kim Čong-ila odmítá poskytnout jakékoliv bezpečností záruky a pokračuje v agresivní rétorice.

Slavnostní otevření železničních tratí přes hranici bylo několikrát odloženo. Naposledy v říijnu poté, co KLDR provedla podzemní atomový výbuch. Letos na jaře se ale na jednáních v Pekingu zavázala uzavřít svůj jaderný program.

Jižní a Severní Korea jsou stále teoreticky ve válce, protože tříletý konflikt mezi nimi skončil v roce 1953 pouze podepsáním příměří.

Ve válce zahynuly na obou stranách statisíce lidí, občasné přestřelky na hranici a na moři poblíž korejských břehů pokračují dodnes.

Ekonomická spolupráce obou stran začala v roce 2000, kdy jihokorejský prezident Kim Te-džung navštívil Pchjongjang a setkal se poprvé se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.