Policie nevylučuje, že historická loď Cutty Sark, která kdysi patřila k nejrychlejším plavidlům světa a poslední půlstoletí ji mohla obdivovat veřejnost na břehu Temže v londýnské čtvrti Greenwich, byla zapálena úmyslně.

Čtyřicet hasičů bojovalo s plameny šlehajícími do několikametrové výše téměř dvě hodiny. "Škody jsou značné," zhodnotil situaci mluvčí londýnských hasičů. Fyzickou újmu nicméně podle agentury Reuters při incidentu nikdo neutrpěl.

Štěstí v neštěstí

Jeden z posledních dochovaných kliprů, které v 19. století učinily z Londýna centrum světového námořního obchodu, měl ale štěstí v neštěstí.

Svěřenecká společnost Cutty Sark Trust, která o 138 let starou plachetnici pečuje, totiž momentálně pracuje na její rekonstrukci, a tak značná část lodi zůstala zkázy uchráněna.

"Odstranili jsme 50 procent dřevěného obložení, které tak bylo na bezpečném místě. A z toho, co jsem viděl, se zdá, že to nakonec nebude tak zlé, jak jsme si původně mysleli," snažil se zachovávat optimismus zástupce trustu Chris Livett.

Jeho šéf Richard Doughty nicméně v rozhovoru pro BBC neskrýval, jak moc jím neštěstí otřáslo. "Když přijdete o originální obložení, přijdete o práci původních řemeslníků a ztratíte tak samotnou historii. Je to nepředstavitelný šok."

Žhářský útok?

Doughty zároveň dodal, že vyšetřovatelé k incidentu přistupují jako k možnému žhářskému útoku.

Policie analyzuje záběry z bezpečnostní kamery, na nichž by mohly být zachyceny osoby, které se v bezprostřední blízkosti lodi nacházely krátce před pátou hodinou ranní, kdy požár vypukl.

 

Scotland Yard potvrdil, že obyvatelé domů v nejbližším okolí byli ráno evakuováni do bezpečí hotelu Greenwich.

Rekonstrukce lodi Cutty Sark, k níž se přistoupilo především kvůli pokračující korozi unikátní železné kostry, měla stát původně 25 miliónů liber.

Chris Livett připustil, že kvůli požáru se celkové náklady na obnovu lodi zvýší. Vyjádřil ale přesvědčení, žejedna z nejslavnějších atrakcí v Londýně bude zachráněna a znovu zpřístupněna veřejnosti.