Takový názor bylo slyšet v malajsijském Kuala Lumpuru, kde se koná zasedání Světového islámského ekonomického fóra.

Do vlastních řad směřovala tvrdá kritika například od zástupců Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Indonésie či pořádající Malajsie.

Uvězněni v třetím světě

"Celosvětová muslimská komunita je na křižovatce. Ještě nikdy v historii nebyla v takovém zmatku. Zatímco národy Západu se sluní v lesku svého globálního vzestupu, muslimské národy zůstávají uvězněny v tom, co nazýváme třetím světem," uvedl malajsijský premiér Abdalláh Badáví.

Na summitu zaznívaly podobné apokalyptické vize jako v textech, které arabští experti OSN v posledních letech vydávají o vývoji v arabských zemích.

"Mezi námi na straně jedné a Západem a Asií na straně druhé zeje obrovská propast," řekl dubajský emír.

Podle kuvajtského premiéra Násira Muhammada Sabaha se muslimové dostávají do izolace kvůli extremistům, kteří svými činy poškozují obraz islámu.

Zmínil se tak o frustraci řady muslimů, který se znepokojením pozorují, že jsou okolním světem všichni muslimové stále častěji házeni do jednoho pytle jako teroristé a fanatici.

"Musíme se snažit o dialog s neislámským světem, abychom se jasně distancovali od aktivit menšiny, která nereprezentuje tolerantní duch islámu," prohlásil kuvajtský politik.

Názory na to, proč je islámský svět v takové krizi, se různí. Někdo poukazuje na represe a cenzuru vládnoucích režimů, někdo na bigotnostněkterých duchovních, odmítajících vše nové.

Rushdie: Otevřete okna!

Výsledkem je tvůrčí nesvoboda, únik mozků,a nekonkurenceschopnost s jinými částmi světa, která začíná ve vzdělávacím systému.

Po reformě volá i britský spisovatel Salman Rushdie, kterého svého času proslavil rozsudek smrti vyřčený nad ním ajatolláhem Chomejním za knihu Satanské verše.

"Islám potřebuje otevřít všechna okna a pustit čerstvý vzduch do zatuchlých místností," napsal nedávno v jednom ze svých esejů.