Německá kancléřka Angela Merkelová stojí v čele vlády největší země Evropy, která navíc v tomto půlroce předsedá Evropské unii.

A Nancy Pelosiová, která ji dnes v Berlíně poctí svou návštěvou, je od loňských listopadových voleb do amerického Kongresu předsedkyní Sněmovny reprezentantů, tedy třetím nejvyšším ústavním činitelem Spojených států.

Žádná jiná žena v historii USA dosud tak vysoko nestála. To samé platí o postavení kancléřky Merkelové v Německu.

Emancipace jde pomalu

Obě političky také pomáhají prošlapávat cestu pro další ženy, které přijdou po nich.

Ve Spojených státech, kde dlouhé roky platilo nepsané pravidlo, že prezidentem se může stát jen bílý muž anglosaského původu a protestantského vyznání (katolík Kennedy byl výjimkou potvrzující pravidlo), nyní mezi hlavní favority prezidentských voleb v příštím roce platí senátorka Hillary Clintonová.

 

Byly to ostatně právě americké univerzity, kde se v 60. letech zrodilo moderní emancipační hnutí, jehož výdobytky dnes mnohým ženám na Západě přijdou natolik samozřejmé, že se nezdráhají považovat feminismus za přežitý

Bližší pohled na genderové obsazení mocenských struktur ale prozrazuje, že proces zrovnoprávňování obou pohlaví ještě zdaleka neskončil. Převaha mužů v zákonodárných sborech a exekutivách je pořád neospravedlnitelně asymetrická.

Politika není samozřejmě jedinou oblastí veřejného života, kde taková nerovnováha panuje. Podobně je tomu například i v obchodě. V zásadě pořád platí, že čím vyšší je rozhodovací úroveň, tím řidší je zastoupení žen.

Rok rovných příležitostí

Evropská unie, která jako každé seriózní demokratické společenství vyznává hodnoty rovnosti bez rozdílu pohlaví, rasy či náboženství, se tuto nerovnováhu alespoň snaží řešit.

V popisu práce to má například eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla. I když jeho pravomoci na zevrubnou nápravu věcí nestačí, snaží se jít alespoň příkladem.

"Komisař Špidla rozhodně není ten, kdo by kázal vodu a pil víno. Ženy tvoří v jeho týmu dokonce většinu a jsou zastoupeny i na vrcholných funkcích. S jednou z nich ostatně mluvíte," řekla Aktuálně.cz Špidlova mluvčí Katharina von Schnurbein.

Ta si také pochvaluje, že německé předsednictví klade na rovnost mezi pohlavími velký důraz. Rok 2007 byl koneckonců v EU vyhlášen rokem rovných příležitostí.