Tajemník íránské Nejvyšší bezpečnostní rady Alí Laridžání označil základny, které mají podle představ Washingtonu chránit USA a část Evropy před íránskými raketami dlouhého doletu, za vtip roku.

Podle Laridžáního je Evropa pro Írán nejdůležitějším obchodním partnerem a jeho země rozhodně nemá v úmyslu na kontinent zaútočit. Prý ani nemá čím.

"Proč bychom ostřelovali Evropu? Jakou logiku by měly takové kroky?" položil si řečnickou otázku.

"Naše rakety nejsou schopné zasáhnout cíle v Evropě a překvapuje nás, že to tam nevědí," citovala agentura Reuters Laridžáního, který je zároveň íránským vyjednavačem se zahraničím v otázce jaderného programu.

Nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí ani prezident Mahmúd Ahmadínežád se zatím k základnám v České republice a Polsku nevyjádřili. Většina íránských obyvatel o základnách neví.

Americká vláda tvrdí, že Írán pracuje na vývoji raket, které budou schopny v budoucnosti zasáhnout i vzdálené cíle, mezi nimi i území Spojených států.

V současné době doletí z existujícího íránského arzenálu nejdále raketa Šaháb-3: zhruba dva tisíce kilometrů. Íránskými střelami, stejně tak jako jaderným programem, se nejvíce cítí ohrožen Izrael.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii odhaduje, že pokud Teherán chce sestrojit atomovou bombu, potrvá mu to ještě minimálně tři a maximálně osm let.