Šéf Kremlu chce s Američany spolupracovat

S tímto nečekaným návrhem přišel na summitu G8 v severoněmeckém Heiligendammu ruský prezident Vladimir Putin poté, co se sešel se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

"Stvořili bychom tak základnu pro společnou práci," dodal Putin. Podle agentury Interfax šéf Kremlu již možnou novou lokaci pro radar prodiskutoval s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.Ten s umístěním základny souhlasil.

Také Bushův bezpečnostní poradce Stephen Hadley potvrdil, že případný radar ve střední Asii je "zajímavá nabídka".

Bush na tiskové konferenci pouze dodal, že se s Putinem sejdou 1. července. Šéf Kremlu přiletí za Bushem do jeho rezidence v Kennebunkportu ve státě Maine. Čeká je prý důležitý "strategický dialog". "Je to opravdu vážný problém," řekl šéf Bílého domu.

Podle Putina byumístění protiraketového deštníku v Ázerbájdžánu utlumilo ruské obavy ze systému USA. Zajistila by se tak obrana celé Evropy, ne pouze její části. Kromě toho by šlo o společnou pojistku proti možnému útoku ze strany Íránu.

Bush se těsně před schůzkous Putinem snažil poněkud tlumit kritiku, kterou na adresu Ruska pronesl před dvěma dny v Praze. Podle Bílého domu proběhla schůzka u Baltu v poklidu a bez vyhrocené rétoriky.

Návrhy Ruska a USA ohledně protiraketového štítu

Ruský návrh:

Systém by k detekci možných hrozeb využil radarovou stanici v Gabale v Ázerbájdžánu. Stanici vybudoval Sovětský svaz a Moskva si ji pronajímá od ázerbájdžánské vlády za pět milionů dolarů ročně.

Informace, které by toto vojenské zařízení zachytilo, by Rusko okamžitě poskytlo Spojeným státům a eventuálně také Evropě.

Stanice Gabala monitoruje území Íránu, Turecka, Číny, Pákistánu, Indie, Iráku, Austrálie a také velké části afrických zemí a ostrovů v Indickém a Atlantském oceánu.

Díky této stanici by pak byla zbytečná výstavba jiného radaru v České republice.

Ruský plán nebere v úvahu okamžité rozmístění prostředků protiraketové obrany. Moskva totiž soudí, že bude trvat dost dlouho, než Írán dokáže vyvinout rakety s dostatečným doletem, aby zasáhly Evropu.

Rusko věří, že by bylo dost času pro umístění těchto prostředků, až by se objevily známky ohrožení.

Návrh USA:

USA zamýšlejí vybudovat radar ve vojenském prostoru Jince asi 70 kilometrů jihozápadně od Prahy. Kromě toho chtějí umístit deset prostředků protiraketové obrany v Polsku.

USA nesouhlasí s tím, aby bylo rozmístění těchto prostředků odloženo, jak navrhuje Rusko. Prohlašují, že chtějí být připraveny, než se hrozby stanou reálnými.

Plán USA předpokládá, že systém bude operační kolem roku 2012, ale Bílý dům ještě potřebuje, aby mu Kongres schválil pro projekt všechny finanční prostředky.

Zařízení ve východní Evropě by bylo zapojeno do protiraketového systému, který Spojené státy už mají rozmístěný na západním pobřeží svého území. (Systém) zahrnuje prostředky protiraketové obrany ve Fort Greely na Aljašce a leteckou základnu ve Vandenburgu v Kalifornii, stejně jako radary a satelitní systémy.

Rusko a Spojené státy se dohodly vytvořit k dané problematice pracovní skupinu, v níž by byli odborníci z ministerstev obrany a zahraničí. Zatím nestanovily, kdo budou členové skupiny, ani kdy a kde se sejdou.