Rozsah celosvětové policejní operace, jejíž začátky sahají do roku 2005, v pondělí odhalili britské úřady poté, co soud v Ipswichi poslal šéfa gangu, 27letého Brita Davida Martyna Coxe, za mříže na dobu neurčitou, tedy do té doby, než pomine jeho společenská nebezpečnost.

Britové při té příležitosti oznámili, že okruh podezřelých čítá na 700 jmenz celkem35 zemí světa. Neuvedli ale přesný počet osob, které už v souvislosti s tím byly zatčeny. Pouze sdělili, že se podařilo při razii zachránit 31 dětí.

Těžištěm operace byl monitoring internetového chatovacího fóra, kde si přizvaní zájemci zprostředkovávali prostřednictvím webových kamer přímé přenosy znásilňování dětí.

Podezřelých je hodně, policistů málo

Jak píše agentura AP, seržant torontského policejního sboru Paul Krawczyk, který stál u zrodu celé operace, včera oznámil, že se osobně podílel na 82 zatčeních po celém světě.

 

Celkový počet zadržených ale podle něj už v tuto chvíli přesahuje stovku. Podle dostupných informací jde o lidi z Kanady, Spojených států, Británie a Austrálie.

Paul Gillespie, policejní konzultant, který založil u torontské policie jednotku pro boj se zneužíváním dětí, dodal, že očekává zatčení stovek dalších lidí na celém světě.

"Je to jen otázka dostupnosti lidských zdrojů v jednotlivých policejních sborech. Nejde o to, že by nebylo koho stíhat," vysvětlil Gillespie. "Všechny země, kterých se to týká, obdržely dotyčné informace a teď je na nich, aby podezřelé osoby zatkly."

Začalo to v Kanadě

Pátrání bylo zahájeno v Kanadě na jaře roku 2005 poté, co jistá žena zaslechla, jak se dvě děti baví o tom, že nedostaly slibované bonbóny poté, co je sexuálně zneužil nevlastní otec.

 

Dotyčný muž byl zatčen a odsouzen ke 14 letům vězení za zneužití a za distribuci materiálu po internetu. Při výslechu přiznal, že byl ve spojení s dalšími pedofily prostřednictvím místnosti "Kiddypics & Kiddyvids" (Obrázky a videa dětí) na jednom internetovém chatu.

Krawczyk a jeho kolegové začali dotyčné stránky monitorovat a brzy poté zatkli provozovatele serveru. Návštěvníci fóra si ale i po zavření chatu dál vyměňovali obscénní fotografie a videa na jiném místě.

I to se však Krawczykovi, pracujícímu v utajení, podařilo infiltrovat. Cox z něj dokonce učinil administrátora stránky: "Ze všech lidí na chatu si vybral jediného policistu. Tomu říkám smůla," komentoval to Krawczyk.