Jde o nejdůležitější objev od odhalení Tutanchamónovy hrobky v roce 1922. Právě takové srovnání použil na tiskové konferenci v Egyptském muzeu v Káhiře šéf památkářů Zahí Hawás.
"Hatšepsut velmi přispěla k mocenskému rozvoji Egypta. Z jejího popudu ale vznikala také důležitá umělecká díla a monumentální architektura," řekl Aktuálně.cz o panovnici Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu.
Velmi zachovalou mumii, která byla paradoxně objevena již před sto lety, tým vědců identifikoval na základě porovnání vzorků DNA a pomocí rentgenových snímků zubů. Chybějící zub, který přesně zapadal do okostnice, se totiž našel v hrobce.
Historie jak z detektivky
Osudy mumie královny Hatšepsut jako by vypadly z detektivního románu. Hrobku faraonky objevil v Údolí králů již v roce 1903 archeolog Howard Carter. Kvůli zlodějům a vykradačům hrobů ji ale nechal znova zapečetit.
O tři roky později pak byla jedna ze dvou mumií nalezených v hrobce identifikována jako Sitra, Hatšepsutina chůva.
Druhá, tělesná schránka skutečné Hatšepsut, zůstala bez povšimnutí v depozitářích do roku 1990.
Archeologové přitom tušili, že by nemuselo jít o řadového dvořana. Mumie byla totiž pohřbena se skroucenou levou rukou. Takový ritus se přitom praktikoval u královských pohřbů.