Trojici muslimů afrického původu se 21. července nepodařilo odpálit nálože, které mohly podle názorupolicie způsobit stejné krveprolití, jako se to stalo o dva týdny předtím, kdy čtveřice britkých radikálů pákistánského původu zabila ve třech soupravách metra a na jedné autobusové lince 52 lidí a 700 dalších zranila.

Královský soud v londýnské čtvrti Woolwich vynesl verdikt nad trojicí Muktah Said Ibrahim, Yassin Hasan Omar a Ramzi Mhammed po téměř půlročním procesu. Porota ještě stále zvažuje verdikt naddalšímitřema obžalovanými ve stejném případu.

Útočníci: Nechtěli jsme zabíjet

Odsouzení u soudu tvrdili, že nechtěli nikoho zabít a že svým zinscenovaným útokempouze protestovali proti vojenskému angažmá Británie v Iráku.

V Etiopii narozený Ibrahim, který se sám označil za hlavního organizátora akce, prohlásil, že bomby byly úmyslně zkonstruovány tak, aby nevybuchly, ale pouze vydaly slyšitelný zvuk.

Verdikt soudu přichází pouhý týden poté, co se jiná skupina islamistických extremistů pokusila odpálit nálože ukryté v automobilech zaparkovaných v centru Londýna. Akce byla zmařena stejně jako následný pokuso útok na terminál letiště v Glasgow.

Britský premiér Gordon Brown útoky připsal teroristům z Al-Káidy, vyšetřování ale zatím stále pokračuje.