Libyjská policie tak nakoupí ve Francii vysílačky a konsorcium EADS, mimo jiné výrobce letadel Airbus, pak zprostředkuje kontrakt na protitankové střely typu Milan.

Celkově by měl Tripolis ve Francii utratit 300 milionů eur.

I když dnes ministr obrany Hervé Morin v televizi RTL zdůrazňoval, že smlouvy stále ještě nejsou formálně podepsány, socialistická opozice již navrhla zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by si měla posvítit na Sarkozyho tajnůstkářství.

"Když se mluvilo o civilním využití jaderného reaktoru, interpeloval jsem ministerstvo zahraničí. Dostal jsem vágní memorandum. O zbrojním kontraktu tam nebylo ani slovo," řekl listu Le Monde vůdce socialistů François Hollande.

Sarkozy v podstatě neučinil nic nelegálního a neporušil žádné zbrojní embargo. O sjednaných zakázkách ale pomlčel a poprvé je potvrdil až Kaddáfího syn Sajf Islámí.

Opozici vadí právě styl, jakým prezident obchází veřejnost.

Kritika i z Německa

"V demokracii, jako je ta naše, by transparentnost měla být pravidlem," dodal Hollande.

Protesty proti Sarkozyho bleskové návštěvě Libye krátce po propuštění bulharských zdravotnic a palestinského doktora se ozvaly i ze sousedního Německa. Podle mnohých politiků totiž prezident nebere žádné ohledy na zahraniční politiku EU a stabilizaci poměrů na Blízkém východě.