Dnes představují bílí Američané zhruba dvě třetiny ze 300 miliónů obyvatel země. Podle nové studie, kterou vypracoval washingtonský Population Reference Bureau (PRB), ale jejich podíl v polovině století poklesne na polovinu a bude se dále snižovat.

Nejen Kalifornie a Florida

Studie poukazuje na nový trend. Přistěhovalci z Latinské Ameriky se už dávno neusazují jen v místech jako je Kalifornie nebo Florida. Naopak - osidlují i oblasti, kde se ještě před nedávnem téměř nikdy neobjevovali.

Podle PRB je tento vývoj zdrojem napětí mezi různými komunitami uvnitř USA a stoupá odpor k přijímání dalších imigrantů.

"Imigranti se zabydlují v místech, kde lidé menšiny ani přistěhovalce dosud neznali. Hodně lidí to děsí a z imigrace se stává politicky ožehavá a důležitá otázka," tvrdí demograf William Frey z Brookingsova institutu.

Kulturní šok

Podle nové studie dnes bílí Američané tvoří menšinu ve 303 obvodech z celkového počtu 3 141. Například v obvodu Prince William ve státě Virginia se počet Hispánců za posledních sedm let zdvojnásobil.

Ještě v roce 2000 byli dvě třetiny obyvatel tohoto obvodu běloši. Dnes už zde tvoří méně než polovinu populace.

"Prožíváme tak trochu kulturní šok," říká o těchto proměnách Mark Mather z PRB.

12 miliómů "nelegálů" ročně

Agentura AP uvádí, že ročně do Spojených států dorazí přibližně dvanáct miliónů nelegálních imigrantů. Drtivá většina z nich pochází z Latinské Ameriky. Demografové předpokládají, že do roku 2050, kdy USA už budou mít 420 miliónů obyvatel, trojnásobně vzrostě oproti dnešku i asijská menšina v zemi.