Na rozdíl od zbytku tradičních modelů, předvídajících posuny teplot do konce 21.století, vyvinuli britští vědci způsob, jak spočítat údaje pro příštích deset let.

Dřív to nešlo z jediného prostého důvodu: dat z oceánů byl nedostatek. "Byly velmi rozptýlené a poněkud "křiklavé". Bylo pak obtížné vysvětlit, jaké teploty v obrovských oceánech vlastně jsou," řekl BBC Doug Smith z Hadleyho Centra

0,3 stupně Celsia víc

Tým odborníků díky modelu "DePreSys" zjišťuje, jak klima ovlivňují přírodní fenomény jako je El Niňo, či severoatlantické proudění.

Z informací, zveřejněných v časopise Sicence vyplývá, že mezi lety 2009 až 2014 se oteplí. Průměrné teploty na konci tohoto období vzrostou oproti roku 2004 o 0,3 stupně Celsia.

Zatím byl nejteplejší rok 1998 s průměrnou globální teplotou 14,54 stupně.

Podle Smithe bude pro příštích deset let důležité jak přírodní změny, tak globální oteplování způsobené člověkem. V roce 2100 pak změny ovlivněné čistě lidskou aktivitou převáží.

Závěr britského týmu je tak v souladu s posledním odhadem Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Ten počítá do konce současného století s růstem průměrné teploty o 1,8 až 4,0 stupně.

"Pokud to bude fungovat, je to dobrý krok vpřed," říká o vytvoření nového modelu Gavin Schmidz z Goddardova institutu pro vesmírná studia při NASA.a dodává, že bude záležet právě na možnostech vědců sbírat informace z oceánů.