Najít v Kalifornii prodejce marihuany je stejně snadné, jako trefit do nejbližšího Starbucksu pro kávu.

Razie federální vlády však stále častěji situaci lékařů a lékárníků komplikují. Deset let po legalizaci prodeje se zvedla proti užívání marihuany vlna odporu.

Vše probíhá legálně

"Nemůžeme se na postup vlády připravit," tvrdí manažer jedné z lékáren, který si nepřál být jmenován. "Děláme vše naprosto legálně, federální vláda nás přesto kritizuje, že množství marihuany vydané na lékařské účely roste."

Podle jeho slov má jeho lékárna stovky zákazníků. Nejstaršímu z nich je 67 a již 17 let je pozitivní na HIV. Jen díky marihuaně dokáže překonat bolest, žaludeční problémy a psychické problémy.

Federální vláda ale argumentuje: Léky belgické firmy Solvay mají stejné účinky jako marihuana, a prodej této drogy je tak zbytečný.

Americké ministerstvo spravedlnosti považuje držení jakéhokoliv množství marihuany za nelegální. Deset amerických států přesto povoluje její prodej pro lékařské účely.

Vláda zatýká a zabavuje

Kroky vlády jsou stále agresivnější. Jen za posledních několik dní provedla razie v deseti lékárnách vLos Angeles, zatkla pět osob a zabavila 240 kilogramů marihuany.

"Vyšetřování pokračuje," potvrdila jedna zúřednic, Sarah Pullenová. "Každý, kdo prodává drogy, porušuje federální zákon."

Kalifornie byla prvním státem, který prodej marihuany pro těžce nemocné povolil. Psal se rok 2006. Nyní je podle Chrise Hermese zasociace Američané pro svobodný přístup jen v Kalifornii 200 tisíc osob užívajících marihuanu legálně.

Pouhých pár dní po zátahu odsouhlasila městská rada roční moratorium na otevírání nových lékáren. Federální úřady však vyzvala k ukončení útoků. Někteří zradních si přesto myslí, že počet klinik nabízejících prodej marihuanypříliš rychle roste a potřebuje regulaci.

Lékaři se však brání. Prohlídky jsou pečlivé a řada lékařů odmítá více než polovinu žádostí. Pokud by trend nastolený vládou pokračoval, hrozí podle lékárníků návrat vilegálnímu prodeji na ulicích .