Nedělní útok navesnice Katáníja a Džazíra, které obývají - nebo spíše obývali - příslušníci malé náboženské komunity jazídíjů, byl nejsmrtonosnější od začátku války v roce 2003.

Teroristé použili pět cisterenz benzínem. Velkou částvesnic srovnali se zemí. Počet obětí zřejmě vystoupá nad pět stovek.

V domech žily početné rodiny

Vdomech jazídíjů často žijí pohromadě rozvětvené a početné rodiny, což částečně vysvětluje velký počet obětí v místech výbuchů.

"Někteří lidé zoufale hledali své příbuzné v ruinách holýma rukama. Viděl jsem dvacet těl na ulici, spálených na uhel," popsal situaci agentuře Reuters jeden z představitelů místní správy.

Devětapadesátiletý Hasún Dalálí přežil a v nemocnici řekl, že přišel o osm členů své rodiny. "Viděl jsem kusy lidského masa létat vzduchem," uvedl muž, kterého zřejmě zachránilo to, že zrovna pracoval na poli dále od budov.

Obě vesnice na odlehlém severozápadě země nemají policejní stanici ani vojenskou posádku. Jsou zcelanechráněné.

Velelní amerických jednotek v Irákuoznámilo, že nedělní výbuchy jsou patrně začátkem delší série útoků Al-Káidy na takzvané "měkké cíle" v Iráku. Tedy na objekty a místa, kde je slabá policejní či armádní ostraha.