Podle deníku Bild šlo o jedenatřicetiletého vrchního komisaře Jörga R., který se po boku Merkelové pohyboval ještě v době, kdy politička vedla frakci křesťanských demokratů v Bundestagu. V Afghánistánu působil policista jako šéf ochranky německého velvyslanectví v Kábulu.

V prosinci se přitom měl vrátit do Berlína a dál působit ve službách kancléřky.

Dalšími dvěma oběťmi jsou policisté z Karlsruhe a Baden-Badenu. Oba pařili k elitní jednotce GSG 9. Při atentátu byl také jeden muž zraněn. Po ošetření na německé základně Warehouse v Kábulu ale není v ohrožení života.

Němci mají dvacet obětí

Na kolonu mezinárodních jednotek ISAF zaútočili dosud neznámí pachatelé pomocí dálkově řízené bomby, jejímž základem byla protitanková mina. K útoku na německé vojáky se přihlásil Taliban, který se ovšem rutinně přiznává i k útokům, nad nimiž nemá žádnou kontrolu.

V jednotkách ISAF pod velením NATO působí v Afghánistánu asi tři tisícovky vojáků. Na rozdíl od americké mise Trvalá svoboda jsou ale Němci rozmístěni na severu země, kde panuje relativní klid. Od začátku spojeneckých operací jich přesto v Afghánistánu zemřelo již dvacet.