"Politické reformy v mé zemi nejsou nutné, protože my jsme demokratická země, stejná, jako všechny ostatní demokracie na světě," uvedl na summitu Patrick Chinamasa, zimbabwský ministr spravedlnosti.

Projděte si náš speciál o Zimbabwe, ve kterém se mimo jiné dozvíte, proč se vyhnaní bílí farmáři chtějí do Zimbabwe vrátit, nebo jaké to je nakupovat v obchodech s prázdnými regály.

Vláda prezidenta Roberta Mugabeho, kterýv Zimbabwetvrdou rukou vládne už 27 let, odmítla jakýkoliv dialog s opozicí.Opoziční shromáždění pravidelně rozhání policie,její vůdcetvrdě mučípolicie.

"Za všechno můžou Britové"

Podle Chinamase,ministra země s největší inflací na světě, může za špatnou situaci v Zimbabwebývalá koloniální velmoc - Británie.Tvrdí také, že v zemi proběhly spravedlivé volby, které západní média ignorovala.

Světový potravinový program (WFP) varoval, že bez okamžité pomociby mohly v této bývalé "sýpce Afriky"zemřít hlady až 4 miliony lidí. Podle WFP je v Zimbabwe potřeba finanční injekce nejméně 100 milionů dolarů.

Skupinu čtrnácti prezidentů Jihoafrické rozvojové skupiny (SADC)Západ kritizuje za to, že je na prezidenta Mugabeho málo přísná.Zimbabwskému prezidentuse na zahajovacím ceremoniáludostalo největších ovací.

Jak na ně?

Jedinýmz jihoafrických prezidentů, který sesnaží situaci v Zimbabwe řešit,je prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki. Jeho zeměvede diplomatická jednání mezi Harare a opozičním Hnutí za demokratické změny (MDC).

Skupina hlav států a vlád jižní Afriky teď čeká, jak Mbekiho vyjednávání dopadne.

Američané a Britové by vůči Zimbabwe rádi prosadili ekonomické sankce. Jsou ale i jiné možnosti.

Podle expertů však jihoafričtí prezidenti na summitu žádné přelomové řešení, jak zachránit potápějící se kolos s kapitánempevně se držícím kormidla, nenajdou.