Průzkum TNS OBOP a GfK Polonia přisuzuje Občanské platformě 32 procent hlasů, zatímco straně bratrů Kaczyńských jen 24 procent.

Největší šance mají liberálové

Proevropská pravicová Občanská platforma by tak měla v dolní komoře Sejmu 230 z celkem 460 křesel, tedy přesně polovinu.

Tento výsledek by jí stačil k tomu, aby mohla vládnout sama s hlasy dvou poslanců za německou menšinu, kteří tradičně vládu podporují.

Podle průzkumu GfK Polonia by se do Sejmu dostaly jen tři formace: Občanská platforma, Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských a předvolební koalice složená ze Svazu demokratické levicea Demokratické strany, která by získala devět procent hlasů.

Lepper a Giertychbez šancí

Ani Liga polských rodin, ani populistická Sebeobrana by nepřekročily pětiprocentní práh nezbytný ke vstupu do zákonodárného sboru.

Institut TNS OBOP však dává Sebeobraně právě pět procent, takže podle tohoto průzkumu by se do parlamentu dostaly čtyři strany.

Podle obou průzkumů je mezi polskými voliči mnoho nerozhodných, TNS OBOP uvádí 21 procent a GfK Polonia 23 procent.

Na předčasných volbách se minulý týden dohodl premiér Kaczyński se zástupcem Občanské platformy jako na východisku z hluboké politické krize. Premiér pak navrhl jako termín voleb 21. října, nejpozději však 18.listopadu.