Po jedenáctidenním pátrání to v pátek oznámilmluvčí utažského oddělení přírodních zdrojů. Důlní odborníci nyní zvažují, zda nebude nutné záchranné práce zastavit.

Skupina záchranářů hloubících štolu k horníkům se dostala do závaluaž dnes.

Několik jich bylo kvůli těžkým zraněním do nemocnic dopraveno letecky. Celá skupina byla z místa evakuována s pomocí šesti sanitek a dvou vrtulníků. Nejméně jeden zraněný je v kritickém stavu.

Uhlí padalo ze stěn

Zával údajně způsobily otřesy v hoře, které obvykle svědčí o tlaku uvnitř dolu. Ten pak "vystřeluje" velkou silou uhlí ze stěn dolu.

K místu, kde zůstalo ještě několik horníků, se záchranáři zatím nedostali. Směrem kněmuale udělali už tři hloubkové vrty.Z nich ve čtvrtek zachytili zvuky, které se ale nepodařilo identifikovat.

Záchranu komplikují otřesy půdy

Vrty se do podzemí dostalo údajně dost kyslíku na to, aby horníci přežili. Kamera spuštěná do jednoho z vrtů odhalila, že strop dolu je neporušen, a horníci by tam mohli mít dost prostoru i pitné vody.

Hloubení tunelu, jímž by mohli být evakuováni, pokračuje pomalu kvůli seismické aktivitě. Přístroje na Utažské univerzitě v Salt Lake City zaznamenaly otřesy půdy o síle 1,6 stupně Richterovy škály.