Středeční otřesyo síle téměř osmi stupňů Richterovy škály si podle nejnovějších údajů místních úřadů vyžádaly přes 500 obětí,nejméně tisíc dalšíchosob utrpělo zranění, více než 16 tisíc rodin zůstalo bez přístřeší a oblast jižně od Limy likviduje obří materiální škody.

Perupotřebuje léky, potraviny…

"Potřebujeme léky, stany, potraviny. Prostě všechno, co se podaří dovézt," dodal starosta města Ica, které je na tom podle agentur jen o málo lépe než Pisco, kde se sesulo 70 procent městské zástavby.

Svědectví z Peru: po zemětřesení propukla panika

Peruánské úřady se tak snaží obnovit letecké spojení, aby bylo možné dopravit postiženým naléhavou pomoc. Dva vojenské letouny již přistály s více než 50 tunami pomoci, v níž jsou hlavně pokrývky, léky a potraviny.

Nemocnice v postižených lokalitách jsou přeplněné. Některé z nich mají špatnou statiku a téměř všude chybí krev na transfuzi.

Mezinárodní výbor Červeného kříže a Mezinárodní federace společností červeného kříže oznámily, že do oblasti vysílají dva letouny se stany, pokrývkami a dalšími potřebnými věcmi.

Pomoc vysílá OSN, EU…

OSN je rozhodnuta vynaložit na pomoc Peru více než milion dolarů. "Spojené národy jsou v těsném kontaktu s peruánskou vládou a jsou připraveny podpořit její kroky. Otevřít fondy, vyslat do oblasti záchranné týmy a pomoc s koordinací humanitární pomoci," prohlásil mluvčí OSN.

Počet obětí zemětřesení v Peru stoupl na 450

Viceprezidentka Světové banky Pamela Coxová zaslala peruánskému prezidentovi Alanu Garciovi telegram s tím, že banka je okamžitě připravena pomoci s rekonstrukcí a čeká pouze na oficiální žádost Limy.

Pozadu nezůstává ani Evropská unie. Brusel uvolnil na pomoc Perumilion euro.

… i sousední země

Individuální pomoc směřuje k postiženým také z Kanady, Spojených států a okolních latinskoamerických zemí.

Argentina a Bolívie vypravily hned včera konvoje s přikrývkami, léky a pitnou vodou. Vše by mělo být na místě během dnešního dne.

Sousední Ekvádor, jehož obyvatelé otřesy půdy také zaznamenali, ale zemětřesení zde nezpůsobilo žádné škody, vyjádřil peruánské vláděsoustrast anabídlpomoc. Blíže ji však nespecifikoval.

Kolumbijsky prezident Uribe hodlá osobně navštívit Limu v neděli. Již nyní přispěla Bogotazákladními potravinami, léky a pitnou vodou.Chile zase nabízí letadla, která by mohla evakuovat obyvatele z postižených oblastí.

Zemětřesení bylo jedno z nejhorších, které kdy Peru zažilo. Mnozí lidé si ještě pamatují ničivé zemětřesní v roce 1970, kdy zahynulo 70 tisíc lidí.