Veměstě, které je mnohými považováno za kolébku jihoitalské mafie 'Ndranghety, hlídkují desítky policistů.

Duisburg. Šlo o vendettu za smrt Marie

Vyšetřovatelé totiž nevylučují, že v případě duisburského masakru šlo oodvetu za smrt Marie Strangiové, manželky šéfaklanu Strangiových-Nirtaových.

Žena byla zabita loni na Vánoce právě tady, v malebném městečku na jihu Itálie. Při útoku, za kterým údajně stojí členové konkurenčního klanu Romeových-Pelleových, byl zraněn i její pětiletý syn.

Její muž, Giovanni Nirta, slíbil oplatu. A právě o tu pravděpodobně ve středu v Duisburgu šlo. Dvě z šesti obětí totiž pocházely právě ze San Luca apatřili ke klanu Romeových-Pelleových.

Klan proti klanu. Vraždění pokračuje

Zjihokalábrijského San Luca pocházejí oba klany a stovky jejich členů žijí i v německém Porúří. Nepřátelství mezi nimi trvá již více než 15 let, ale v tomto roce se rozhořelos novou silou. Během půl roku zde bylo zabitopětlidí.

"Bůh nás opatruj," citoval slova jednoho z mísních obyvatel britský deník Guardian. "Věříme v mír, ale tato země je Bohem zapomenuta."

Ospalé město na jihu Itálie jako by kopírovalo atmosféru mafiánského města z legendárního filmu Kmotr. Uzké poloprázdné uličky,na kterých se pouze čas od času objeví některáz černě oděnných vdov a zdánlivýklid.

Pod povrchem však doutnají jihoitalské vášně a touha po pomstě.

Ministr vyslal do San Luca policisty

Právě proto se včeraministrAmato rozhodl vyslat na místo policejní jednotky. Muži v uniformách kontrolují situaci ve městě a na silničních zátarasech zastavují všechny přijíždějící i odjíždějící automobily.

Vzpomínky naválku mafiánských klanů či jejich útoky na představitele italského státu jsou stále živé.

Největší a možná jediný vliv zde má 'Ndrangheta, která bývala dlouho ve stínu sicilské mafie Cosa Nostra. Postupem času a díky úspěchům při potírání sicilské mafie se situace změnila.

Roční obratjejích obchodů, který se pohybujekolem 35 miliard eur, nyní 'Ndranghetu řadík nejmocnějším mafiím v Evropě. Její členové operují po celémkontinetu, ale také v Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii.