"Musíme politické procesy zviditelnit," řekla po příjezdu na největší ostrov na Zemi Merkelová. Lepší prostředí si k tomu snad ani nemohla zvolit. Pestrobarevné domky čtyřapůltisícového Ilulisaatu totiž ostře kontrastují s namodralou barvou grónského ledu.

Kancléřka, kterou doprovází nejen německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel, ale i dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, si Grónsko nevybrala náhodou: podle měření se tu totiž za posledních deset let teplota zvýšila o 1,5 stupně.

Právě tady je tedy možné následky oteplování pozorovat na vlastní oči.

Zelení: Inscenace místo činů

Merkelová, sama exministryně životního prostředí, tak chce mimo jiné zapůsobit na státy G8, aby hrozbu oteplování planety vzaly na vědomí.

Německá opozice ale její grónské miniexpedici nevěří. "Tající ledovce, to vydá na skvělé fotky. Samozřejmě to je pozitivní inscenování," řekla serveru Spiegel Online předsedkyně frakce Zelených Renate Künastová.

Podle ní by se německá velká koalice měla především upnout na zásadní reformu politiky životního prostředí. "Všechny dosavadní kroky byly vedeny tak, aby to nic nestálo a nikomu se neublížilo," dodala Künastová.

Také šéf liberálů Guido Westerwelle se nechal slyšet, že je "historická chyba redukovat politiku životního prostředí na symboly".

Zda měla mise Merkelové do Grónska větší smysl než efektní fotografie, se teprve uvidí. Jisté je jen to, že kancléřka není jediná, kdo se vydal na "exotickou cestu". Nedávno se ruský prezident Vladimir Putin nechal nafotit, jak s monackým princem rybaří na Sibiři.