Do roku 2015 se chce Kazachstán stát jedním z největším vývozců ropy na světě. Experti nacházejí stále nová a nová ropná pole.

Těší to hlavně rodinu prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který zemi vládne tvrdou rukou.Jeho rodina ovládá také energetický sektor.

Volby by měly být testem demokracie v zemi, jejíž prezident rozhoduje o všem.U moci je už od dob Sovětského svazu a díky změně ústavy jím může být na doživotí.

Nazarbajevovy výroky mají, na rozdíl od nejslavnějšího kazašského reportéra Borata,mnohdy trpkou příchuť.

S trpkým smíchemnapříklad ochránci lidských práv přijímají snahu Kazachstánu stanoutv čele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Tedyorganizace, která má dohlížet na spravedlivý a demokratický průběh voleb a na dodržování lidských práv.

"Získáme všechna křesla"

Dnešních voleb se účastní sedm stran, z toho jen dvě mají reálnou šanci uspět. Favoritem je vládníNur Otan, vedená právě Nazarbajevem.

Jeho zástupcev čele strany, Bakytžan Žumagulov, nedávno prohlásil, že očekává zisk všech křesel. I tento výrok by kdekoliv jinde vyvolával smích, ne však v Kazachstánu.

Když senaposledy konaly volby do parlamentu - který je mimochodem podřízen prezidentovi - opoziční Celonárodní sociálně demokratická strana (ANSDP) získala jediné křeslo. "Pojmy jako lid nebo demokracie ztratily za posledních 16 letsvůj skutečný význam," shrnul v rozhovoru pro agenturu Reuters její vůdceBolat Abilov.

Západní diplomaté sídlící v hlavním městě Astaně říkají, že pokud by volby byly spravedlivé, ANSDP by musela získat nejméně 15 až 20 procent hlasů.Oni sami však odhadují, že za současné situace nedosáhne strana ani sedmi procent, potřebných ke vstupu do parlamentu.

Mezi investory zájem roste

Faktem je, že opozice sama nedokázala oslovit lidi. Je rozhádaná a často se uchyluje k populistickým výrokům.Kazašská ekonomika podporovaná prodejem ropy přitom roste, stejně jako počet zahraničních investorů. To nahrává Nazarbajevovi.

"I když existuje určitá kritika Nazarbajevova režimu ze strany Spojených států, její úroveň nepřekračuje mez, která by mohla poškodit obchodní vztahymezi oběma zeměmi na trhu s ropou," uvedla pro Reuters analytička Tanya Costello z londýnské Eurasia Group.

"Investoři dobře ví, že ta nejdůležitější rozhodnutí, která mohou ovlivnit jejich podnikání, nejsou vyřčena parlamentem," dodává Costello.Zároveň upozorňuje na podezření, že kazašský prezident dostal od západních naftařských firem 60 milionů dolarů za uzavření kontraktů na těžbu a nákup ropy.